Старт на археологическото лято на юг от Бургас. 800 000 лева са осигурени за финално проучване и реставрация на някои от най-интересните обекти по Черноморието. Средствата са от последната част на проекта „Виа Понтика".
За нови сензационни открития едва ли ще остане време. Целта сега е започнатите вече обекти да добият завършен вид, и то преди началото на лятото, за да могат да бъдат включени в маршрутите на туроператорите.
За разлика от мащабните археологически проучвания по Южното Черноморие в последните две години, тази година средства по проекта „Виа Понтика” има само за четири обекта общо и на север и на юг. Във Варна нов облик ще получат римските терми. На юг това ще се случи с три - малко познатото досега ранновизантийско градче на полуостров Акин край Черноморец, част от което се проучва под вода, крепостта Урдовиза край Китен и средновековният комплекс на входа на Созопол.
Останала в сянката на Аполония, Дебелт и Анхиало, ранновизантийската крепост Акра, която се проучва едва от миналата година, има какво да покаже.
„Крепостна стена, изградена по времето на император Анастасий. Хората ще се запознаят с един модел на фортификация именно от тези времена, който до известна степен копира крепостното строителство дори на Цариград”, обяснява доц. д-р Иван Христов - ръководител на разкопките на нос Акин.
Съчетана с невероятната природа, крепостта е интересна и с това, че част от нея се е запазила под вода. Една от кулите е издигната на 4 метра над морето. Още тайни ще бъдат разкрити с първата у нас от такъв мащаб подводна експедиция, която ще изследва останки от селище на 26 века. Идеята е и то да стане достъпно за туристи.
Трите километра разбит път обаче могат да препънат туристите, в желанието им да се разходят до крепостта. До древния град Урдовиза край Китен се стига лесно, но земята край разкопките е на военното министерство и достъпът до атракцията е ограничен.
Трите кули и крепостната стена, покрити през зимата, ще бъдат разопаковани в сряда. Средновековният комплекс в Созопол също ще бъде показан в нов вид пред туристите. „Ще видят комплекс от крепостни стени със средновековния вход на Созопол, църквата - част от манастира Свети Никола и резиденцията на созополския епископ между 5 и 6 век. Също така, един великолепен олтар от антично светилище, вероятно на Посейдон”, казва Димитър Недев - директор, Археологически музей – Созопол.
Южната крепостна стена, опасвала града в древността, става по-автентична с нови пет бойни кули.
Созополският вампир пък ще се върне в родния си град вече реставриран - за откриването на туристическия сезон през юни. На първо време той ще бъде показван на туристите в Археологическия музей. Идеята е, когато цялото това пространство бъде оформено като музей на открито, вампирът, прочул Созопол, да бъде изложен на мястото, на което е намерен.