Старата Захарна фабрика в София почти напълно се срути след тежката зима. Съдбата на сградата, обявена за паметник на културата, остава изцяло в ръцете на частния собственик, който е оставил сградата да се руши. Институциите обаче са категорични, че фабриката трябва да се възстанови.
Половината от сградата е сравнена със земята, останала част е готова да падне. За лаиците ремонт би бил немислим, но според архитектите, няма нищо невъзможно - подобна реконструкция обаче би струвала милиони.
"Самият факт се вижда, макар и в руини, че сградата е с голяма площ, толкова по-голяма е сумата. А тука става въпрос и за възстановяване или поне частично такова, ако се окаже, че не може изцяло", каза главният архитект на район "Илинден" Ваня Затова.
Според живеещите в района плановете фабриката да се превърне в културна забележителност са само загуба на време и пари.
Общината вече осъди собственика с 50 000 лева за безстопанственост. Още преди 2 години частникът е трябвало да започне реконструкция и възстановяване. Вместо това рушащата се сграда само е оградена.
"Освен, че трябва да се обезопаси сградата вече трябва да се направи и конструктивно обследване и какви пост фактум мерки ще се предприемат, за да се възвърне стария облик на Захарна фабрика", каза кметът на района Миглена Веселинова.
Дали обаче изобщо може да се възстанови? Институтът за паметниците на културата вече е глобил собственика с 5000 лева затова, че не се е заел с ремонта. А докато едната страна издава предписания, а другата просто плаща, дори един по-силен дъжд е в състояние да застраши старата Захарна фабрика.