Без консенсус завърши срещата за концесията на ски зона Банско, която се проведе в Министерството на околната среда и водите (МОСВ). След повече от три часа разговори всички заинтересовани страни не успяха да излязат с общо решение.

Така остава премиерът Бойко Борисов да реши дали договорът да бъде прекратен или променен. Концесията е подготвена от кабинета "Костов" и подписана от кабинета "Сакскобургготски".

За 15 години действие на концесията законите са се променили и към днешна дата нито една институция не е намерила категорични доказателства за нарушения. Ако договорът бъде прекратен държавата може да се наложи да плати до 100 млн. лв., затова се залага на промяна на споразумението и завишаване на концесионната такса.

Държавата предлага концесионният договор да се прецезира и осъвремени спрямо сега действащото законодателство, както и да се въведе по- добър контрол.

"Това беше първият концесионен договор за подобен обект, той си остана и единствен. Ползваха се документи за други обекти, които после се оказа, че не са приложими", коментира Евдокия Манева, която беше министър на околната среда и водите в правителството на Иван Костов.

На срещата, в която участваха четирима министри, депутати, представители на местната власт, отново не присъстваше собственикът на фирмата-концесионер, а само нейни представители.

"Това, което направихме ние... Направихме един еталон на зимния туризъм и напълно естествено да бъдем атакувани, защото, както казва народът: "По обрулено дърво никой не хвърля камъни", заяви Петър Петров, член на борда на директорите на фирмата-концесионер.

От коалицията "За да остане природа в България" обаче искат държавата да извърши пълна ревизия на концесията на ски зона Банско.

"Ние бяхме пределно наясно с целта на тази среща – че ще бъде да обърне манипулирано, че природозащитните организации са виновни за ситуацията с Банско, докато истината е, че 15 години бездействие на държавата са довели до презастрояването на града, до унищожението на части от националния парк и изключването на територии от обекта на световното наследство на ЮНЕСКО", коментира пък Александър Дунчев от WWF.

Снимка: Ладислав Цветков

"Ангажираме се да изискаме от концесионера в Банско – "Юлен", да създаде специализирана кадастрална карта и да изгради и поддържа регистър на съоръженията на територията на ски зоната", коментира министърът на околната следа и водите Ивелина Василева на пресконференцията след дискусията.