Спешна среща на работодателските организации с президента заради високите цени на тока. Според бизнеса компенсациите заради високите цени на електроенергията не са достатъчни и е възможно да доведат до рязък спад в икономиката, до безработица и социално напрежение. Те настояват компенсацията да бъде при цена над 185 лева за мегаватчас.

Прессекретариатът на държавния глава обобщи след срещата, че според президента Румен Радев освен незабавни мерки за овладяване на кризата, е нужна и дългосрочна енергийна стратегия, подготвена от властта в диалог с бизнеса. По темата имаше и реакция от ГЕРБ.

По време на срещата с бизнеса президентът каза, че са необходими неотложни и ефективни мерки за индустриалните потребители на ток.

„Готов съм това, което вие споделите, съответно да го споделя и с правителството и да настоявам за още мерки, които да гарантират оцеляване и конкурентоспособсност на българската икономика“, заяви Радев.

Работодателите обявиха, че нямат различия с държавния глава.

„Ние сме се обърнали към правителството още преди Коледа и очакваме покана, за да решим този въпрос заедно“, заяви председателят на Съюза за стопанска инициатива Виолина Накова.

На срещата бизнесът е обяснил защо е недоволен от тавана на компенсацията от 30% от борсовата цена на електроенергията.

"Таванът от 30% от пазарната цена всъщност ще помогне на някои от предприятията да оцелеят още няколко дни, но няма да ги спаси“, смята председателят на Управителния съвет на Българска стопанска камара Добри Митев.

Затова предлагат на правителството компромисно решение - компенсации само над 185 лева за мегаватчас, а таванът да отпадне.

"Ако се стигне до справедливо компенсиране, имаме златен шанс. Тогава биха се получили двуцифрени ръстове, както на продажбите, така и на работните заплати. Би се ограничила и инфлацията“, заяви Васил Велев от АИКБ.

По същото време лидерът на ГЕРБ призова управляващите да отменят мораторима върху цените на тока и парното, предложен от неговата партия. Аргуметът - пазарът се изкривява. Борисов предложи извънредно заседание на парламента и разтълкува срещата на бизнеса с Румен Радев.

„Или вече сме президентска република и кабинетът и  Народното събрание са функция на президента, за да отиват работодателите там, или работодателските организации са изчерпани контактите си с кабинета за тези няколко дни“, заяви Борисов.

От партията показаха свои изчисления и сравниха графики за цената на тока, когато са управлявали ГЕРБ, двете служебни правителства и сега кабинета на Кирил Петков.

Според анализите на бившите управляващи цените на тока за бизнеса от около 110-120 лева за мегават час по времето на ГЕРБ през декември вече са достигнали средно над 440 лева. 

Бизнесът предлага да се създаде експертен консултативен съвет по енергетика към президенската институция, който да изработи дългосрочна стратегия за сектора.