Спорна обществена поръчка за над 70 милиона лева за ремонта на пречиствателна станция в Пловдив. След неколкократни обжалвания на процедурата, общината дава само 1 ден за кандидатстване на потенциалните изпълнители.
Март 2018 г.. Община Пловдив открива процедура за модернизация на пречиствателната си станция за отпадни води. Поръчката е за над 70 милиона лева.
Заради жалби, процедурата спира няколко пъти. Така се стига до 6 август 2018 г., когато община Пловдив публикува, че крайният срок за получаване на предложения е на следващия ден. Или – възложителят дава 24 часа на кандидатите да изпратят оферти и документи за поръчката.
От друга страна, в европейския вестник новият срок за подаване на оферти е публикуван в деня, в който приключва приемането на оферти – 7 август, спомнят си от словашка компания, обжалваща процедурата.
„Това е абсолютно невъзможен срок, само да си актуализираме документа. Цялата процедура не беше прозрачна. Комисията и всички, които са провели процедурата, не се съобразяват с равнопоставеност на участниците”, каза Петър Дойчинов, представител на словашка компания, обжалваща решението.
Обяснението на общината:
– Това е един от изключително редките случаи, в който имаше извънредно голямо забавяне от страна на европейския вестник, заяви инж. Борислав Кръстев, възложител от името на общината.
– Вестникът е виновен за това, така ли?
– Да, ние на 2 август сме изпратили обявлението.
И дават пример, че в срок има подадени 5 оферти.
– Срокът, в който имаха възможност участниците да си подготвят офертите е близо 4 месеца.
– Когато правите актуализации или изменяне на процедурата, допълнителна информация и т.н., нормален ли е срок от 24 часа?
– Не, никога не е нормален и никога не сме давали такъв срок.
А докато интервюто тече, покрай нас минава кметът Иван Тотев, питаме и него за спора по сроковете.
„Може би, защото четвърти път я пускаме, не знам, обясни ли го”.
Според адвокат Деница Руканова от Антикорупционния фонд краткият срок за подаване на оферти не е добра практика.
– Честа практика ли е това нещо?
– Случва се, но в практиката на съда и КЗК често това се отбелязва като нарушение, защото това е нарушило основни принципи на законодателството – прозрачност, предвидимост, дискриминация.
Общината е избрала изпълнител на поръчката, но в момента процедурата е спряна заради жалба пред Върховния административен съд.
По темата работиха Петър Нанев и Нели Тодорова