Спор за авторски права бави преустройството на военното НДК, което по план трябва да приюти съдебните зали на Софийския районен съд и прокуратура. Авторът на първоначалния проект обвини правосъдното министерство, че е погазило авторските му права с открита обществена поръчка.
Въпреки заплахите за стачка съдиите от районния съд ще трябва да почакат още докато се настанят в придобилото печална слава военно НДК. След като не успя да го продаде, военното министерство го прехвърли на правосъдното. На свой ред, там откриха обществена поръчка за преустройството на комплекса за 9 милиона лева. Фирмата проектирала сградата обаче поде съдебна битка за авторски права.
„Министерство на правосъдието ще трябва да заплати обезщетението за нарушаване на авторските права - има неточности и лъжи в тръжната документация които занижават разходите”, посочи арх. Марин Бакалов, ръководител на проекта.
От правосъдното министерство заявиха, че проведената процедура била напълно прозрачна и отказаха повече коментари по казуса. От консорциумът, спечелил търга обясниха, че им трябват 5 месеца след издаването на строителното разрешение, за да преустроят кинозалата на армейския комплекс в съдебна палата с 35 зали.
„Притеснява ме доколкото се губи ценно време за извършване на строителство, а по отношение на това дали колегите имат основание или не - аз не мога да взема отношение водят се преписки и съдебната инстанция ще трябва да определи кой има право”, посочи арх Димитър Динев – ръководител на проектантския екип към консорциума.
Идейният проект вече е внесен в направление „Архитектура и градоустройство” на Столична община, но по думите на арх. Влади Калинов от общинското дружество „Контрол на строителството” още няма категорично становище.
Междувременно Дирекция национален строителен контрол (ДНСК) е изпратила писмо до общината, да не съгласува проекта за преустройство на комплекса, заради спора с авторските права. Калинов допълни, че писмото е указателно и няма задължителен характер.
Случаят отива в апелативния съд. Спорът с авторските права на военното НДК не е прецедент, подобен казус е възниквал и при проектирането на българския Лувър, припомнят архитекти.