Превръща ли се в мода и опасна тенденция споделянето на клипове с насилие в интернет? Експерти са категорични, че за проблемното явление вина има обществото, а не социалните мрежи.

Видеото, показващо непълнолетното момче, което признава за извършената атака с нож над свой връстник, смути и възмути хиляди.

Младежите, родени след 2000 г., живеят във виртуална реалност, която вреди на съзнанието им, казва психологът Младен Владимиров. „Много важно е да кажем на децата, че има много форми за изява и да им дадем алтернатива на „Фейсбук”, категоричен е той.

„Ножовете в реалния свят пробиват, убиват. За съжаление, кървим. И кръвта не може да бъде възстановена с бутона undo или с рестартирането”, подчертава психологът. 

Ден след публикуването му клипът все още е онлайн. Изкуственият интелект на „Фейсбук” не е в състояние да филтрира видеото с насилие, обяснява ИТ специалистът Явор Нинов. „Тези алгоритми много трудно могат да разберат видео изображенията и да хванат нюансите в тях. Една снимка или видео може да е арт, може да е реклама, но може да бъде и клип с насилие”, посочва той. 

Най-ефикасният филър за съдържанието на „Фейсбук” са потребителите. „Ние като хора и общество, трябва да докладваме това съдържание и „Фейсбук” вече ръчно да ги преглежда и сваля”, казва още Нинов.

Явлението насилие онлайн е проблем в глобален мащаб. Преди година в Словения двама младежи пребиха до смърт свой приятел на живо във „Фейсбук”, пред очите на целия свят.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement