Списание „ЛИК“ ще бъде публикувано и в електронен формат на интернет страницата на Българска телеграфна агенция. Това стана ясно по време на представянето на специалното му издание, посветено на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ във Варна, на което присъстваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев и главният редактор на „ЛИК“ доц. Георги Лозанов.
Това е шестият брой на списанието от неговото възстановяване през месец март т.г. Предишните бяха посветени също на значими културни събития в България като Празниците на изкуствата „Аполония“, Мартенски музикални дни, конкурса „Южна пролет“, турнето на Лили Иванова.
Работи се за по-доброто разпространение на списание „ЛИК“, съобщи Вълчев. Обмисля се да бъде публикуван всеки брой и на сайта на БТА около месец-два след излизането на хартиеното издание. Планира се и дигитализирането на всички съществуващи броеве, каквото е намерението на ръководството на агенцията относно целия архив на БТА, който скоро ще има нов дом и няма да се съхранява на неподходящото място, където се намира сега, подчерта Вълчев. Той припомни, че вече на сайта на БТА има специална рубрика ЛИК, където се намира информацията, свързана с култура, изкуство, образование и наука.
„Ние смятаме, че всеки има конституционно право на информираност, но културата трябва да стане равностоен приоритет от това право“, подчерта доц. Лозанов. Той допълни, че с възстановяването на списание ЛИК се поставя в центъра именно уникалния архив на БТА, който съдържа журналистически разкази от събитията, превърнати в история с годините.
„Този специален брой не отразява актуален процес, а хваща историческата стойност на нещата. БТА има един от най-големите национални архиви, в който се съхранява голяма културна памет и ние събуждаме тази спяща информация на подходящи периоди“, каза още доц. Лозанов. Той смята, че журналистите следва да си дадат сметка, че създават исторически разказ, който се пише заедно със събитията и това им дава огромния шанс да променят нещата и да направят случващото се ценностно. Той подчерта още, че е важно възстановяването на хартиеното издание, защото хартията ражда поколенческа връзка, тъй като родители и деца четат едно и също, а в интернет всеки е заключен в собствен свят.
Новият брой на „ЛИК“ показва две важни неща - как оцеляват талантите в силно идеологизирана среда, както и новата реалност, че съвременното изкуство вече трудно може да се легитимира като национално, отбеляза главният редактор. Той мисли, че фестивалът „Златна роза“ би имал принос ако успее да формулира какво е национално и да го пази.
„Златна роза“ съчетава в името си две здрави устои на България - златото и розата. Това е ЛИК-ът на България и затова след 40 издания този фестивал заслужава да му бъде посветен нарочен брой“, заяви Кирил Вълчев. Той смята, че фестивалът на българското кино и списанието на БТА имат общата съдба на част от българските традиции, като и двете са родени през 60-те години на ХХ век. Историята им минава през лъкатушене, има пробойни в съществуването им, което е символ на българското колебание кое да приемем от миналото и развием в бъдещето, смята Вълчев, но отбеляза, че все пак и фестивалът, и списанието са устойчиви на превратностите на времето и оцеляват през политически и икономически промени.
„Българското кино не започва от днес и БТА не започва от нас. Има огромна нужда да стъпим със самочувствие на традиции, върху които да надграждаме модерното си бъдеще, защото в крайна сметка колкото повече откриваш и приемаш устоите си, стъпил здраво на земята, толкова повече летиш, както научава главната героиня от филма, с който бе открит кинофестивала снощи“, каза Кирил Вълчев.