Броени дни преди началото на учебната година в цяла България има недостиг на учители. Образователното министерство търси да назначи повече от 1900 преподаватели.

Най-много преподаватели не достигат по английски език - 173 са незаетите места. Има дефицит на начални учители и учители по математика.

Най-сериозен е проблемът в Бургас, Стара Загора и София-град. Ниското заплащане е една от причините за слабия интерес към професията.

Заради липса на ученици, наесен десет училища затварят врати завинаги. Това са учебни заведение в малките, обезлюдени населени места.

Ниски заплати

Причината тази професия да е все по-малко желана е ниското заплащане. От години младите учители търсят реализация в частния сектор, където заплатите са доста по-привлекателни.

Учителка по география, Петя сервира сладки в столично заведение - не съвсем рядко срещана комбинация между образование и работа. „Парадокс е. Доста хора получават по-висока заплата в сферата на услугите като обслужващ персонал, отколкото в сферата на образованието”, споделя тя.

Като сладкар Петя получава по-висока заплата, отколкото ако беше започнала по специалността си. Двете години безрезултатно търсене на работа в крайна сметка я принуждават да забрави за 4-те години в университета.

„Ситуацията е доста абсурдна. Въпреки образованието и добрата теоретична подготовка, която получаваме, практическият опит се оказва решаващ. Сред хората има някаква нагласа, че като нямаш опит, значи не си добър, а ти просто трябва да започнеш отнякъде”, смята Петя.

Какво търсят работодателите

В 119 училище само за ден са провели 22 интервюта с кандидати за учители по английски език. „Останах с впечатлението, че преподавателите не са готови да се справят с интензивната натовареност, която се очаква от тях, затова не назначих човек по английски език”, обясни директорът на училището Диян Стаматов.

В бургаското основно училище „Княз Борис I" има обявени четири позиции за преподаватели, но директорката е спокойна, че ще намери квалифицирани кадри. „Не е тайна, че проблемите с дисциплината понякога, с агресията, също ескалират и затова е необходимо педагодическите специалисти да притежават, може би да се квалифицират в тази насока, за да бъдат адекватни на съвременната ситуация и за част от колегията може би това също е причина”, коментира директорката Галина Жишева.

Големият брой свободни работни места може да се дължи и на друг феномен. На места учители се назначават на временни договори, които в края на учебната година се прекратяват. Така се пести от заплати и осигуровки през лятото.