В Румъния и нашият екип изпита на място вторичните трусове след 5,8 по Рихтер във вторник. Как там обезопасяват сградите си - разказват Габриела Керемедчийска и операторът Константин Димитров.
Над 30 земетресения са регистрирани за 48 часа в Румъния. Щетите по жилищен блок са много. Напуканите стени, падналата мазилка и керемиди показват мащаба на труса.
Хората разказаха пред екипа на bTV, че вече 2 нощи не са спали, защото се страхуват ще издържат ли блоковете при ново земетресение.
Вече трети ден Мария и семейството ѝ живеят в страх - ще има ли ново по-силно земетресение. По време на най-силния трус били у дома - на 6-ия етаж.
„Масата започна да се тресе. Беше ужасно - имах чувството, че прозорците в апартамента ще се счупят. Падаха и предмети от рафтовете. Затова и излязохме навън - цялото семейство, с бебе в ръце“, разказва Мария Иля.
Жената обясни, че спи трудно, защото, макар и по-леки, земетресенията не спират.
„Не знам колко ще е устойчив блокът, направен е отдавна. По него има желязо, което е старо. В готовност сме да се евакуираме“, обясни Мария.
По-голямата част от щетите в Търгу Жиу са в по-високите сгради. На места все още разчистват падналите елементи.
През последните 80 години Румъния преживява 4 силни земетресения. През 1977 г. загиналите са над 1500, а 3500 остават без покрив. Затова е взето спешно решение за укрепване на старите сгради. Според експерти при по-силно земетресение има опасност за по-високите блокове в големите градове.
„Нашите страхове са свързани с тези 300 високи сгради в Букурещ, които оцеляха след земетресението. Те са много стари и не са проектирани така, че да издържат на силен трус. През 1977 г. правителството реши да спре укрепването, за да спести пари“, каза Емил Горгеско, който е старши експерт в Институт за строителство, градоустройство и устойчиво развитие в Румъния.
А от ноември закон позволява укрепването да се прави с държавни пари, но само след съгласие на всички собственици.
„Някои от собствениците, предпочитат да дават апартаментите си под наем, като офиси. И те не дават своето съгласие сградата да бъде ремонтирана“, обясни Горгеско.
Така вече над 30 години някои сградите чакат.. спешното укрепване.