Последни новини

Ескалация в Близкия изток: „Въвличането на Турция би предизвикало сериозен катаклизъм“

Ескалация в Близкия изток: „Въвличането на Турция би предизвикало сериозен катаклизъм“

Тръмп: Прекалено рано е да се говори за конфискуване на петрола на Иран

Тръмп: Прекалено рано е да се говори за конфискуване на петрола на Иран

Underworld идват в София: Британското дуо на сцената на Sofia Live Festival

Емилия Русинова: Градската прокуратурата няма да коментира казаното от Теодора Георгиева

С висока скорост: Дете с електрическа тротинетка връхлетя върху 12-годишно момиче на оживен площад

За месец сметката за ток на мъж в София нараства със 120 евро

От близо 7000 работещи в „Български пощи“, около 5100 са на минимална заплата

Цените на петрола се изстреляха до рекордни нива за последните 4 г. У нас вече предпочитат да заредят "догоре"

Търговците под стрес заради еврото и инфлацията

"Седяхме си вкъщи и чухме гръм. Багеристът отвън гледа пред себе си - паднала част от балистична ракета"

Специализантите: Минималната заплата за лекарите у нас да е процент от средната работна заплата

В комисията по здравеопазване остра реакция предизвика изказване на Тошко Йорданов

Кристина Налбантова Кристина Налбантова

Публикувано в  19:46 ч. 01.07.2025 г.

Минималната заплата за лекарите у нас да е процент от средната работна заплата, настояват специализанти.

Исканията на малдите лекари бяха обсъдени днес на извънредна здравна комисия.

Още от трети курс д-р Пламена Евтимова избира да специализира хирургия. Работата е натоварена - но не съжалява за избора си.

„Най-важното е един млад човек да се чувства добре и мотивиран, е колектива. Възможността да се развиваш, да те участ и подкрепят. Би трбявало да е така навсякъде -з а съжлаение знам, че не е така навсякъде“, коментира д-р Пламена Евтимова, специализант по хирургия  в УМБАЛ. 

Държавата трябва да влага повече в обучението на младите лекари, казва тя. Затова подкрепя колегите си.

След протестите им управляващите пердложиха минималните възнаграждения в болниците да са на база на колективния трудов договор в сектора, а ако няма сключен такъв, както сега - на  база на последния действащ. В момента това би означавало 2000 лева  заплата за лекар без специалност. Младите медици обаче искат трудът им да е обвързан с процент от средната за страната заплата:

„Ние, като представтели на специализантите, се целим на 150 от средната. Смятаме, че и финанвосото състояние на държавата не може да си позволи по-високи цени“, каза Калина, стажант-лекар. 

В комисията  - остра реакция предизвика изказване на Тошко Йорданов.

„Отидете, работете 5 годин ив някое село в Сицилия + ако вие не работите, ще бъдем принудени да вкараме чужденци за 500 лв.“, каза Йорданов.

От Проължаваме промяната - Демократична България призоваваха  управляващото мнозинство и министъра на здравеопазването да се разграничат от думите на Йорданов.

Депутатите решиха - да бъде внесен общ законопроект от всички парламентарни групи.

„Имаме категорично желанието този проблем да бъде решен“, каза Костадин Ангелов, председател на комисията по здравеопазване. 

„В системата на здравеопазването има нсложени доста проблеми - но това е един от тях. Но не бива да решаваме един по един тези проблеми, защото това ще доведе до един дисбаланс“, коментира здравният министър Силви Кирилов.

Темата влиза в парламента отново на 28 юли.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK 

 

 

Най-четени
Най-нови