За първи път от 2015 г. цените на имотите в Европейския съюз отбелязаха спад. По данни на Евростат през последните три месеца на 2022 г. те са се понижили с 1,5 % спрямо предходното тримесечие.
Спадът е в 15 от 27-те държави членки. Най-сериозен той е в Дания и Германия, където имотите са поевтинели съответно с 6,5 и 5 на сто.
Все още има страни, в които поскъпването продължава.
На фона на общата тенденция за спад България е сред страните, в които макар и с намалени темпове, покачването на цените продължава.
Светла Петкова от дълго време избира апартамент. Цените в желания район, я карат да разшири периметъра на търсене.
Апартаментът, който се намира в квартал „Кръстова вада“, е 120 квадратни метра и се продава от 3 месеца. Макар да е само на шпакловка и замазка, цената му е 220 000 евро или 1800 евро за квадратен метър.
Подобна е ситуацията и с другите жилища в района.
„В зависимост от това дали апартаментът е завършен, или не вървят между 1900 и 2100 евро на квадратен метър. През последните месеци се забелязва едно леко затишие, но това не означава, че ще тръгнат надолу, разбира се“, обясни брокерът Симеон Симеонов.
В повечето страни в Европа обаче вече се забелязва понижаване на цените на имотите, а причината са по-високите лихвените проценти, наложени от Европейската централна банка.
„Това е много важна промяна. Всъщност тя може би бележи края на едно развитие поне от 6-7 години, в което цените на имотите растяха, въпреки че потребителската инфлация беше ниска в цялата еврозона, включително и Източна Европа“, каза Лъчезар Богданов, Главен икономист в Института за пазарна икономика.
Очакванията на икономиста са, че пазарът на имоти в България скоро ще последва западноевропейската тенденция. Кога точно обаче, според него не може да се предвиди.
„Ако направим една аналогия с кризата 2008 г., тя тогава дойде с 9-12 месеца закъснение“, обясни Богданов.