Социални помощи ще се раздават според нуждата на всяко семейство. От социалното министерство заявиха, че имат в готовност за законодателни промени, които да реформират кардинално системата за отпускане на средствата.

Идеята е да се прави индивидуална оценка на нуждите на семействата, на базата на която да се прецени от каква помощ имат нужда и в какъв размер. А не както е в масовия случай сега - семействата доказват определен доход и автоматично получават социална помощ.

Например месечните помощи за дете, популярни като "детски надбавки", се дават за около 800 000 деца всеки месец. По 35 лв. отиват в около 500 000 български семейства, доказали че имат доход до 350 лева на член от семейството. Ако се въведе принципът на "индивидуалната оценка на нуждите" най-вероятно парите ще отиват при по-малко семейства, но пък сумите за тях ще бъдат по-големи. От ведомството на Тотю Младенов твърдят, че е дошло време правилата да се променят и подходът "на всички по малко" да отиде в историята.

„Тези, които имат нужда от по-голяма подкрепа, да я получат. Тези, които нямат нужда от подкрепа и се справят сами, няма нужда държавата да им дава тези 35 лева", коментира зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова.

За целта, на всяко семейство, поискало социална помощ, ще се изготвя индивидуална и комплексна оценка на нуждите. Така детските надбавки ще се дават не само при покриване на критерий "доход". Най-вероятно значение ще има и дали родителите са безработни, дали в семейството има човек с увреждане, и какъв е стандартът на живот в населеното място.

„При един диференциран подход, при който детските надбавки отиват наистина при семействата, които имат нужда, тогава и те най-вероятно ще бъдат с един по-голям размер", заяви Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Икономистите предупреждават, че индивидуалните оценки трябва да се правят при ясни правила и минимална възможност за субективизъм, за да няма предпоставки за корупция.

За същото апелира и Дияна Владимирова, която в момента получава надбавки за двете си деца. „Трябва да се оценява много честно, защото пак ще се получи на принципът „декларираме нещо, изкарваме друго нещо", родители ще лъжат", обясни тя.

Дори и да се въведе принципа на "индивидуалната оценка на нуждите", детските надбавки със сигурност ще се спират, ако детето има повече от 5 неизвинени отсъствия от училище, ако не му се правят редовните имунизации или не ходи на профилактичен преглед.

През изминалата 2012 г. средно по 100 семейства на месец са били лишавани от парите, тъй като децата им са пропуснали профилактичен преглед или имунизация.