Прокуратурата е готова с план за реформи срещу бягството от правосъдие. Проекто промените в законите бяха внесени в парламента и Министерския съвет.

Електронни гривни за подсъдими под домашен арест и отнемане на личните документи - това са само част от идеите.

Целта е подсъдимите по тежки криминални дела и хора от престъпните банди да се държат под контрол, за да не изчезнат след като съдът произнесе присъдите им. Така се случи с дупнишките бизнесмени Братя Галеви, Евелин Банев - Брендо, осъден по аферата "Кокаинови крале" в Милано, с Илиян Тодоров с доживотна присъда по делото „Соло” и с убийците на студента Стоян Балтов.

Част от мерките на прокуратурата са наистина революционни - като например при риск от укриване да се отнемат личната карта и международния паспорт, като се издават временни документи.

От прокуратурата обясниха, че се надяват предложенията им да предизвикат сериозен дебат по темата с бегълците от Темида. Проектът е адресиран до всички парламентарни лидери и до Народното събрание, така че всеки може да го внесе.

Целта е най-сетне близките на жертвите да получават не присъди на хартия, а истинска справедливост.

Твърде късно

Закъснели и частични - така приема идеите за промяна в законите майката на Кирил Въжаров. Хокеистът беше убит пред столичната съдебна палата, а осъденият Илиян Тодоров избяга от Темида преди повече от година.

За Радмила част от мерките са добри, но целта им е не толкова да помогнат, колкото да отговорят на критиките на Брюксел- страната ни беше остро критикувана заради серията изчезнали престъпници.

Част от предложенията предвиждат подсъдимите да се явяват на всяко съдебно заседание или когато са на свобода срещу подписка - да са под полицейски контрол. От депутатите обаче зависи дали ще ги разпишат в законите.

Предложенията на прокуратурата са адресирани до всички парламентарни лидери и до Народното събрание, така че всеки от тях да може да го внесе