Столичани се самоорганизираха с цел да помогнат на учениците и учителите по пътя им към училище.

Потребители на социалните мрежи също се обединиха за споделен и безвъзмезден транспорт в дните на държавните зрелостни изпити. Решение на проблема предложи и местната власт.

За Мария Магдалена матурите са предизвикателството, за което се готви още от 11-ти клас. За да покаже знанията си, момичето трябва да пътува от Панчарево.

"Притеснявам се кога ще стигна за матурата, защото няма наземен транспорт, метрото е далеч, няма кой да ме закара, а трябва да съм там по-рано“, казва Мария Магдалена. 

Повече от денонощие, чрез Фейсбук публикации, шофьори предлагат превоз с личен автомобил в деня на изпита. Кристина Борисова е сред тях. Минути след като предлага помощта си, вече намира спътник.

"И двете дестинации, на които трябва да го закарам, не са в моя район. Но се отзовах, защото мисля, че всеки може да отдели 1 час в такъв ден.  Това е най-важният изпит в живота им и не можем да ги съботираме точно сега“, казва Кристина Борисова.

"Това е знакът, който измислих. За мен този знак символизират тризъбеца. А той е символ на обеденението". 

Майка на две деца, на 5 и на 15 години, Ивелина призовава за знак, с който може да се улесни превоза на учениците до залите.

"Идеята е деца и родители, които се движат в автомобили, бързо да стигнат на време за изпитите, просто да покажет от колата този знак. За да могат всички участници в движението да направят компромиси и да пропуснат тези автомобили да дадат предимство“, коментира Ивелина Ковачева.

Зрелостници застават и зад послание "Дайте път" и призовават:

  • Работодатели, намалете продължителността на работния ден и отложете началния му час!
  • Служители, предложете в този ден да работите от вкъщи, или да започнете работния ден в по-късен час!
  • Да дадем път на зрелостниците!

За децата, които са заявили, че нямат транспорт, държавата мобилизира училищни автобуси и коли - за първата матура се очаква да има минимум 60 рейса с над 1500 места.

"Да, възможно е, възможно да видим и този вариант, но съгласете си, при положение, че има 100-150 нуждащи се зрелостници и имаме на разположение 250 коли, не е необходимо по този начин да се осъществява“, казва Асен Александров от Сдружение на директорите в средното образование.

Потребители в социалните мрежи предлагат помощ и транспорт не само за учениците, но и на пациенти, както и хора в затруднено положение.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK