„България има последователна и непроменена позиция в признаването на жертвите от Сребреница и е участвала във всички инициативи, свързани с тяхното възпоменаване“.

Това обявиха от служебния кабинет в отговор на разпространената грама на служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев до постоянния ни представител в ООН Лъчезара Стоева, получена от нея на 23 май, с която се настоява за промяна на позицията на България по отношение на резолюция за Сребреница.

Според документи, изнесени в онлайн изданието "Бърд" Димитър Главчев е наредил на българския посланик да се въздържи от гласуване в ООН на резолюцията за геноцида в Сребреница, но на заседанието на 23 май Лъчезара Стоева е гласувала "За".

Става дума за проекторезолюцията на ООН, която обявява 11 юли за международен ден за почитане на жертвите от геноцида и осъжда отричането на геноцида като исторически факт, включително отговорните за геноцида в Сребреница. България дори е съавтор на проекторезолюцията заедно с Германия и Руанда.

Дългогодишният дипломат Стефан Тафров обяви, че в личното си качество иска Главчев да подаде оставка като министър на външните работи.

„Това е опасно за страната, той няма качества да бъде външен министър на България. Грешката е, че г-н Главчев се опита да промени една дълголетна позиция на България, която признава Сребреница за геноцид. Поздравявам Лъчезара Стоева, посланикът ни в ООН, че с аргументацията е предотвратила това злощастно развитие на събитията“, добави Тафров.

„Ужасът, който съм видял там. Между блоковете са гробовете, от кухните, който се покаже са стреляли. Разбира се, че осъждаме всичко това, ама аз съм го осъдил, там с Дани Митов и останалите министри“, каза Бойко Борисов.

Бившият външен министър Даниел Митов също отговори на критиките.

„Първо, ГЕРБ не се меси изобщо в политиката на служебния кабинет и второ - посещението на министър-председателят по онова време Бойко Борисов в Сараево беше първото на ниво министър-председател и беше част от усилията на българската държава за обща интеграция на държавите от Западните балкани. Няма причини този казус да се интерпретира по какъвто и да било друг начин. Българският посланик е гласувал, гласувал е правилно – от там нататък, какъв коментар да правим“, подчерта Митов.

В предаването "Кирилица" по частната сръбска телевизия „Твхепи“ президентът на Сърбия призна, че имал обещание България да заеме позиция „въздържал се“ за резолюцията на ООН за клането в Сребреница.

„Изненадах се. Пет минути преди заседанието вярвах, че България ще се въздържи, пет минути преди заседанието. Трябваше да се случи нещо, за което се договорихме, сега няма да влизам в детайли, но нещо стана и не стана“, каза Александър Вучич.

Вучич казва още, че за първи изнася тези подробности за заседанието на 23 май, но без да цитира кой от България  е обещал да работи за сръбските интереси.