Често, дори и при най-малкия дъжд, се получават локални наводнения. А при по-силен - задължително улиците се превръщат в реки, защото шахтите и каналите преливат.

Според специалистите никога дъждът не може да бъде причина за наводненията. Тежките щети се дължат на погрешни човешки решения и немарливо свършена работа.

Експертите определят като фундаментална грешка планирането на градските канализации у нас, което води до масовото препълване и запушване на шахтите почти при всеки дъжд.

Почистването им пък е скъпа дейност, която почти навсякъде е задължение на концесионерите на водоснабдителната мрежа.

В София почистването на шахтите е работа на Софийска вода и фирмите по чистотата и се контролира и координира от инспектората на общината.  

„Това се прави непрекъснато, целогодишно и по всяко време, винаги. Всякакви предмети, - документи, пари, часовници, всичко сме намирали вътре”, каза Румяна Манова.

Само в София шахтите са 32 хиляди на брой, почистването на една от тях отнема минимум половин час.

Пловдив харчи на година един милион лева за почистване на близо 20 хиляди шахти и въпреки това градът се наводнява. За  последните два месеца - два пъти.

„Два пъти месечно се чистят дъждоприемните шахти на големите булеварди и два пъти на тримесечие се чистят шахтите на малките улички  като наш човек, техническо лице от предприятието присъства винаги на почистването на шахтите”, заяви Иван Стоянов.

„Има боклуци по 20-40 сантиметра, ние не сме ги оставяли, боклуци, животни умрели, чаршафи, телефони”, обясни Димко Мерджанов.

Водата от всички квартали се събира в седем огромни колектора под земята, които  водят към пречиствателната станция.

В Перник, който беше наводнен само преди седмица заради запушени шахти, причините са още по-сериозни. Това се дължи на факта, че при земетресението от 2012 година са се разместили тръбите на определени участъци и са се получили запушвания на канализацията и ВиК-мрежата, обясни Иван Иванов.

Според експерта инж. Аврам Радев, проектирал ВиК - плановете на десетки градове на три континента, никъде в света няма смесени канализационни системи:

„Дъждовните води и битово фекалните да бъдат в една тръба, когато са в една тръба казват така - ние оразмеряването за дъжд, който вали на 3 години, а той вали на 10 години и е още по-обилен, вали, каналите се препълват, шахтите се запушват и преливат, и дъждовната вода, и канализационната започва да тече по улиците”, обясни експертът.

В България все още е в сила остарялата нормативна уредба от преди десетки години.

Надеждата е с изграждането на новите водопроводни и канализационни системи в градовете, наводненията да спрат.