"Следователите като цяло сме "за" реформа в съдебната система и "за" реформа в страната като цяло. Ние искаме да участваме в тази реформа, защото считаме, че имаме достатъчно професионализъм и опит", каза председателят на Камарата на следователите Петко Петков пред медиите, след като представители на съсловната организация внесоха декларация в Представителството на Европейската комисия в София във връзка със съобщения преди дни от прокуратурата за неправомерен натиск върху прокурори, представляващ нарушаване на принципите за върховенството на правото и разделение на властите.

Той добави, че камарата е депозирала в Народното събрание и писмо, с което настоява нейни представители да участват във всички парламентарни комисии, в които има дебат за съдебна реформа. Според Петков реформа в спецправосъдието трябва да се направи след дебат, който да разграничи успехите и онова, което не е свършено.

Във връзка с декларацията Ясен Тодоров коментира, че основните акценти в нея са да се спазва разделението на властите в България и да се спазва стриктно принципът за върховенство на закона.

"Персоналните атаки срещу конкретни прокурори, в частност и срещу прокуратурата на Република България като цяло, са само и единствено в интерес на престъпността и в ущърб на българските граждани. Камарата на следователите в България категорично се противопоставя срещу всеки опит за натиск и намеса във вътрешното убеждение на прокурорите и следователите, както и срещу всеки опит за склоняването им към извършване на действия, противоречащи на материалните и процесуалните наказателно-правни норми", се посочва в декларацията.

"Ние искаме да работим добре и да си взаимодействаме с МВР, каза още Тодоров и добави, че борбата срещу престъпността е обречена, ако има "дрязги и нападки" между институциите.

По думите му взаимодействието между прокуратурата и МВР няма да се подобри, ако главният прокурор Иван Гешев си подаде оставката, "защото на същия медиен и институционален терор ще бъде подложен и следващият главен прокурор".