Той остана половин век във Франция. Върна се само веднъж в България, но доведе дъщеря си. Леа Тодоров на свой ред започна да търси роднините на именития си баща – световноизвестния философ и семиотик Цветан Тодоров.
Тя има смесени корени – български и френски. У нас е за втори път и вече търси роднините на баща си – философа Цветан Тодоров, ренесансовата личност от световна величина, която ние, неговите сънародници много малко познаваме.
„Мисля, че не само на мен, но и на всички приятели около нас, на всички хора, с които той се срещаше, на семейството, той предаде едни изключителни уроци по толерантност и хуманност. Но аз имах късмета, че всеки ден получавах тези уроци”, казва Леа Тодоров.
Преди четири години баща и дъщеря за първи път стъпиха в София. Тогава Тодоров също за първи път заговори за уроците, които той иска да научи.
„Аз съм дошъл тук, за да науча от своите колеги какво те мислят, а не да им давам уроци. Ако им давах уроци, щях да стана като тези пратеници на ОССЕ в Косово, които обясняват какво е демокрацията на бедните албанци и сърби”, каза тогава Цветан Тодоров.
Когато уличният натиск свали от власт правителството на Пламен Орешарски, философът Цветан Тодоров сложи образованието и еволюцията сред ценностите с голямо обществено значение. И като истински професор отвори път на бъдещето.
„Наистина вярвам в тази традиционна ценност, каквато е образованието, възпитанието, защото тези врагове са се родили един ден, те значи могат и да умрат един ден, не бива да се отчайваме”, заяви Цветан Тодоров.
А неговата дъщеря Леа донесе у нас документален филм за алтернативните модели на образованието между двете световни войни, на който е съсценарист. Филмът „Революция в училище” откри петото издание на фестивала „Срещи на младото европейско кино”.
В момента Леа Тодоров подготвя нов проект за баща си и България – за следите, които историята оставя като отпечатък върху индивидуалните съдби.
„Имам намерение да напиша сценарий за един документален филм, посветен на българската памет, на паметта на една страна, където моят баща вече не може да се върне. Но когато бяхме тук преди 4 години, моят баща, беше щастлив, че вижда млади хора в България, които никога са се сблъсквали с комунизма и са решени да преосмислят, да променят страната си”, посочи Леа Тодоров.
„За мен беше учудващо да усетя, че баща ми не се чувства удобно в тази страна… Той се е отрекъл от България, развил се е във Франция като творец и сега, когато се върна след толкова много години, се чувстваше неудобно”, допълни тя.
Леа е завършила политически науки, но професионално се насочва към словото и киното. Има опит като актриса, режисьор и сценарист. Автор е на два филма – „Спасяване на човечеството в работно време” и „Руска утопия”. Ще се върне у нас наесен, когато има намерение да издири роднините на именития си баща.