Тристранният съвет от синдикати, работодатели и министри подкрепи проектите за актализция на държавния бюджет, на бюджета за общественото осигуряване и на НЗОК, съобщи служебният министър на труда и социалната политика след извънредното засение на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Актуализацията на държавния бюджет по думите на финансовия министър е направена при допускане за тежка COVID криза. 

Преизчислението на пенсиите да е от октомври и да стане с увеличаване на тежестта на година стаж в пенсионната формула. Така средното увеличение ще бъде 12,5 на сто.

Минималната пенсия да стане от 300 на 340 лева, максималната - 1500 лева, а социалната от 148 да се увеличи до 170 лева, одобриха още социалните партньори.

Снимка: btvnovinite.bg

Заради повечето очаквани приходи в хазната могат да се увеличават разходите с 1,8 млрд лева – идеята е с парите да се посрещнат здравни и социални разходи и да бъдат в подкрепа на бизнеса при негативно развитие на COVID пандемията у нас.

"Това, което служебното правителство предлага в съответните бюджети, е да може държавата да функционира нормално до края на годината, така че да не допуснем превишение на дефицита. Всъщност дефицитът намалява с 0,5%", отбеляза Гълъб Донев.

Той обясни, че допълнителните приходи идват от по-голямата събираемост от данъци, акцизи, социални и здравноосигурителни вноски. По думите му през летните месеци бизнесът има възможност да работи нормално на пълни обороти и това се отразява на приходите в държавата. 

"Повишение има в почти всички бюджети. В политиката за здравеопазване е заложено такова повишение, че да се поемат плащанията за работещите на първа линия. Повишение има и в областта на социалната политика. Пенсиите ще бъдат преизчислени с тежестта на осигурителния стаж, заложени са и над 230 млн. лева за други социални плащания, включително мярката за месечната финансова помощ за пенсионерите с доходи под линията на бедност. Заложени са и плащанията за семействата с деца под 14-годишна възраст, ако се наложи затваряне и да останат вкъщи децата, така че родителите да са осигурени. Заложени са и 72 млн. лева по Закона за личната помощ", посочи социалният министър.

"Актуализацията е направена при допускане за тежка COVID криза, подобна тази от ноември и декември миналата година. Заложените параметри на растеж и инфлация са съобразени с такъв сценарий. Плащанията, които са необходими за здравната и образователната система, също са с такъв сценарии", обясни от своя страна служебният министър на финансите Асен Василев.

"Те са условни. Ако не се случи такава криза, плащанията ще бъдат по-малки", отбеляза Василев. По думите му идеята на тази актуализация е идвайки едно ново правителство да има финансовия ресурс да се справи с тежка COVID вълна до края на годината.

"Подкрепяме философията на тази актуализация. Тя не орязва други разходи за сметка на тези, които се приоритизират или се добавят", заяви и лидерът на КНСБ Пламен Димитров.

Като критика той посочи, че публичният транспорт не е предвиден в тази актуализация, макар че е пострадал тежко по време на кризата с коронавируса. Предложение, което синдикатите са направили, е да се увеличи квотата да ваучерите за храна. За пенсиите Пламен Димитров обяви, че в Тристранния съвет са постигнали съгласие за подхода за преизчисляване на пенсиите.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement