През следващите 2-3 седмици кметовете у нас ще трябва да изработят списъци с пътищата, които да бъдат освободени от винетка. В същото време, общините ще трябва да се подготвят да плащат за поддръжката им. Това беше решено на срещата на премиера Бойко Борисов с кметовете и с ръководството на пътната агенция.

Казусът се появи след въвеждането на електронните винетки и още на 2 януари премиерът Борисов собственоръчно вкара изключение в приетия без дебат от правителството му списък с платени пътища – от там излезе Северната скоростна тангента в София заради недоволството на граждани и кметове.

Подобни казуси в страната обаче не липсват

Пътят от Варна за Златни пясъци се стопанисва от АПИ и има знак за винетка, но отдавна е с функцията на градски булевард заради урбанизацията на района на север от морската ни столица през последните 30 години.

Реално в момента ситуацията е такава, че хиляди варненци трябва да имат винетки за да стигнат от домовете си до центъра на града. Пътят за Златни пясъци води до квартали, местности и вилни зони на Варна, няколко курорта и дори един от университетите в града. По него се движат линии на градския транспорт.

Казусът на практика съществува още с въвеждането на винетната система. През последните 13 години обаче в града е публична тайна, че полицаите не проверяват шофьорите за винетки по този път. От началото на годината обаче по пътя се появяват служители на тол полицията.

Снимка: bTV

Идентична е ситуацията и в други райони на Варна. Така, например, варненци трябва да имат винетка за да стигнат до градския гробищен парк, който се намира в Тополи.

Гратисният период не е точно гратис

Днес премиерът Борисов се извини на хилядите шофьори, чиито нерви през последните дни бяха опъвани от зле работещата електронна система за издаване на винетки: „Когато от хартия се минава на електронен носител, винаги има такива сътресения”.

Снимка: bTV

Вчера в края на пресконференцията, на която АПИ обяви, че до 15 януари няма да бъдат глобявани водачите без винетки по пътя, проф. Олег Асенов от агенцията и шефът на тол управлението Антон Антонов проведоха интересен диалог.

Явно без да осъзнават, че микрофоните още работят, Антонов призова колегата си да напускат залата по-бързо, „че ще ни налазят”.

Снимка: Ладислав Цветков

Бързането явно е довело до определени неясноти при обявяването на гратисния период. Днес шефът на агенцията инж. Светослав Глосов обясни, че всъщност идеята е била съвършено различна от това, което е станало ясно вчера: „Ако ви хванат на пътя без винетка, тази услуга ще ви бъде предоставена от нашите патрулни коли”.