Продължава разследването на случая с двамата починали младежи, които бяха намерени в жилище в Благоевград. Задушаване с газ е причината за смъртта на 18-годишната Илияна Котакова и 19-годишния Алекс Христов.

Кога бутилките, съдържащи пропан-бутан, могат да са опасни?

Уредите с бутилки, съдържащи пропан-бутан, могат да са опасни, ако не се спазват всички мерки за сигурност при работа с тях, предупреждават специалисти.

80% от капацитета на газовите бутилки трябва да е запълнен. В противен случай при промяна в температурата на околната среда има риск от взрив или изтичане на пропан-бутан.

Те не бива да се съхраняват в близост до източници на топлина, като печки или слънчева светлина.

Бутилки за бита не бива да се пълнят на бензиностанции и трябва винаги да се съхраняват в пространства, в които може да се осигури вентилация.

Като дългогодишен майстор на газови уредби Красимир Петров казва, че най-често проблемите възникват заради уреди, предназначени за употреба на открито, които обаче се ползват в затворени помещения.

При употребата в затворено и непроветриво помещение се получава непълно изгаряне на пропан-бутана, което води до отделяне на токсичния въглероден оксид.

Високата концентрация на въглероден оксид в затворено помещение е опасна за живота на хората, поемайки го чрез дишането, парализира дейността на белите им дробове.

Друга причина за проблеми е неправилно пълнене - много често бутилките се препълват, което може да доведе до изпускане на газ или взрив. До препълване се стига и защото невинаги пропан-бутанът се изразходва до край.

От началото на годината контролните органи са проверили над 1500 автомобилни газстанции, както и пунктове за пълнене на газови бутилки и други.

Съставени са 25 акта. В три от случите са установени накрайници за нерегламентирано пълнене на газови бутилки за бита до газколонки.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK