След разследване на bTV прокуратурата започва проверка защо не работи регистърът на асансьорите. В серия от репортажи bTV показа, че електронната платформа не функционира, въпреки че за нея са платени близо 700 хил. лв. европейски средства.
Прокуратурата е поискала от Агенцията за технически надзор цялата документация за проведените от тях обществени поръчки – за регистър и уеб приложение към него. Изпълнител на електронната система е избран още преди 3 години. Но регистърът така и не заработва, разказват от Българската асансьорна асоциация.
„Никога не сме могли да въведем каквито и да било данни в него. Дори се получиха писма от Агенцията, че поради технически причини не може да се ползва този регистър”, каза Валентин Маринков, председател на Българска асансьорна асоциация.
От техническия надзор отказаха коментар. Оказва се, че за да функционира регистърът е била необходима специална наредба. Създаването ѝ от Министерството на икономиката все още се бави, защото се нуждае от осъвременяване. Оттам обещаха до дни да е готово ново предложение за наредбата.
Няма статистика, колко са асансьорите в страната. От браншовите организации смятат, че са около 120 хил., а опасните са над 80 хил.
„Ние от тези асансьори не знаем, колко са в експлоатация, кой ги поддържа, кой им прави проверки и годишни прегледи. Така че един такъв регистър, би извадил на светло цялата дейност на асансьорния бранш”, посочи Валентин Маринков, председател на Българска асансьорна асоциация.
Междувременно техническият надзор прави вътрешна проверка по случая с регистъра, докладът от нея се очаква до дни.