Добри новини за първото дете, което беше подложено на костно-мозъчна трансплантация в столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“ след подновяването на интервенциите в болницата.

Малкият пациент се чувства добре и прегледите показват, че трансплантацията е преминала успешно. Лекарите са оптимисти за възстановяването му от заболяването, добавят от болницата.  

На 16 април от пресцентъра на лечебното заведение съобщиха, че Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ възобновява костномозъчните трансплантации, които бяха временно спрени поради липса на достатъчно сестрински персонал.

Тогава информираха, че вече е извършена и първата трансплантация на 3-годишно момиченце, което е с невробластом.                   

Днес стана ясно, че клиниката по детска клинична хематология и онкология подготвя и нова костно-мозъчна трансплантация.  Тя отново ще бъде автоложна. При нея пациентът получава собствени стволови клетки, които се обработват по определен начин и след това се връщат обратно в тялото.

Става въпрос за 5-годишно момченце от Ихтиман с Невробластом (коремен тумор). То е прието в клиниката за подробни изследвания и започване на високодозова химиотерапия, която предшества самата трансплантация.

Ако всичко се развива нормално, преливането обратно на специфичните кръвни клетки ще се извърши към края на месеца.

Костно-мозъчните трансплантации се извършват на няколко етапа. В първия, който вече е преминал успешно, от болното дете се събират собствени клетки, които се „обучават“ по определен начин и след това се замразяват.

Целта им е след като бъдат върнати в кръвообращението, те да заместят „болните“ клетки. Преди това, с помощта на високодозовата химиотерапия, ракът се унищожава и се създават условия за функциониране на новите клетки.

Лекарите от ИСУЛ поясняват, че има събран материал за още две костно-мозъчни трансплантации, които също предстои да бъдат осъществени.