У нас започва извънреден мониторинг на чистотата на морската вода след петролния разлив при потъването на руски танкери в Керченския проток.

Експерти на Басейновата дирекция ще следят дали във водата по българската акватория на Черно море има наличие на петролни продукти.

Дуранкулак бе първата точка. Пробовземането приключи, а моментните резултати показаха, че няма никакви отклонения.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

До седмица ще бъдат готови първите проби, с които се следи за наличие на нефтени продукти.

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров каза, че по изработените модели и сателитните снимки, които се следят от учените от Военноморското училище на този етап няма опасност замърсяването и петролният разлив да стигнат до нас.

„Пряка опасност в българските териториални води и крайбрежието няма, замърсяването се насочва в югоизточната посока на Керченския залив и на север към Керченския пролив и има сериозна опасност за замърсяване на Азовско море“, каза министър Димитров.

Пробите ще се взимат веднъж месечно и така ще се следи дали всичко отговаря на изискванията.

В резултат на силна морска буря на 15 декември в Керченския проток е настъпила катастрофа на два танкера, единият от които вече е потънал.

Танкерите са руски и до момента руската страна не е съобщила какво количество петролни продукти е попаднало в морето, но може да се предполага на база на вместимостта на танкерите, че става дума за разлив на няколко хиляди тона петролни продукти.

Инцидентът е подобен на този от ноември 2007 г., когато в пролива потъват няколко танкера и се разливат незабавно след инцидента 1300 тона нефт, а сумарно над 8000 тона. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK