Кандидатът за президент Боян Расате беше привлечен като обвиняем за едро хулиганство, съобщи Софийската градска прокуратура.  Расате беше посочен от потърпевши ЛГБТИ активисти за нахлуването в център „Рейнбоу хъб“.

На този фон правозащитници настояват за промени в Наказателния кодекс.  
Няколко дни след нахлуването в „Рейнбоу хъб“, следите от нападението все още личат.

Снимка: btvnovinite.bg

„Това не е просто хулигански акт, това, което виждаме, е престъпление от омраза и то изключително сериозно“, коментира Симеон Василев от фондация GLAS. 

Боян Расате, за когото се предполага, че е нахлул в офиса, не може да бъде съден за престъпление от омраза, защото хомофобските и трансфобски подбуди не присъстват в Наказателния кодекс като необходими за квалифициране на деянието като престъпление от омраза.

„В България не се прави нищо по тези случаи заради липсата на такъв квалифициран признак. Не може да има наказание без закон, това е основен принцип в правото“, коментира Силвия Петкова, адвокат по наказателно право.

Снимка: btvnovinite.bg

От години различни правозащитни организации се опитват да убедят законодателя да включи хомофобските подбуди като отегчаващи вината обстоятелства. А от инициативния комитет на Боян Расате не смятат, че той трябва да бъде арестуван. 

Преди две години Галя Петкова е нападната в центъра на София от непознат мъж. Посред бял ден.

Снимка: btvnovinite.bg

„Той ми каза п**ал долен, а след което аз го подминах, 500 метра по-надолу чух стъпки зад гърба си и след това юмрук в челюстта.
Галя губи 4 зъба, а делото по-късно е прекратено. Дойде ли време за избори, ние започваме да бъдем нападани - от всички възможни посоки. Просто ни взимат за дъвка“, разказва Петкова.

Галя казва още, че много хора не докладват подобни нападения заради страх от стигмата. В повечето европейски държави престъпленията от омраза срещу ЛГБТ общността са засегнати в законите. Както и в Сърбия, и Северна Македония.