Нови политически сблъсъци "За" и "Против" старта на преговорите на Северна Македония с Европейския съюз.
Президентът Румен Радев обяви, че евроатлантническите партньори ни оказват натиск ветото да отпадне, а БСП постави нов ултиматум и предупреди, че ако това се случи, Кирил Петков няма да е премиер.
В зала НДК президентът ще присъства на тържествения концерт по случай 75-годишнината от основаването на ансамбъл Гоце Делчев. Днес, 119 години от гибелта на една от легендите на българското освободително движение - Гоце Делчев - държавният глава каза на висок глас, че от Европа и Америка оказват натиск върху България, за да пусне без условия Северна Македония да преговаря за еврочленство.
Думите му предизвикаха разнопосочни, но остри, реакции в парламента.
Според Радев се използват механизми за лобиране и натиск върху България.
„Натискът е огромен и това е парадоскално, за съжаление натиск към държавата членка в по-голямата си част, по-малката част към страната кандидат, но натиск заради неразбирането на дълбочината на историческите проблеми. Промяната на конституцията и вписването на една думичка българи, редно с другите части от народа, означава, че приемаш европейската идея", каза Румен Радев.
Македонската патриотична организация в САЩ подкрепи тезата, че от Скопие зависи дали ще стане част от Европа.
„Вярвам, че това е правилният подход, г-н президент, защото щом искат да са в Европейския съюз, в нас са картите, така да се каже, но от тях зависи“, заяви Томас Лебамов, МПО-Пирин, Чикаго.
БСП предупреди Петков да не взема решения на своя глава.
„Мнозинството и в парламента подкрепя тази линия, ако премиерът на своя глава реши да направи нещо, няма да бъде премиер повече“, заяви Георги Свиленски, БСП.
„Нашите партньори ни питат защо България е заела една позиция, на която сама е направила вето, разбирате ли колко е смехотворно това“, каза Атанас Михнев, ПП.
„Не вярвам ние да изглеждаме в очите на Европа като фашисти и нацисти, тъй че докато се ревизират всички тези позиции, ние ще бъдем непреклонни“, заяви Станислав Балабанов, ПГ на ИТН.
„Спекулира се с темата за натиска и с нашата героична съпротива срещу този натиск и това говорене налива вода в мелницата на разделението между България и нейните европейски партньори", заяви Христо Иванов, ПГ на ДБ.
Част от опозицията също вижда натиск върху кабинета.
„Ако министър-председателят Петков им казва, че ще вдигне така нареченото вето, без РСМ да изпълни нищо, нормално е натискът да се усилва“, каза Екатерина Захариева, ПГ на ГЕРБ.
„България просто се управлява отвън и който не е решил, не е заповядал на Кирил Петков и компания“, каза Костадин Костадинов, „Възраждане“.
ДПС обаче подкрепи отпадането на ветото.
„Това първоначално решение, което трябва да вземе българския парламент, не е окончателно и не вкарва автоматично Северна Македония в ЕС“, коментира Хамид Хамид, ДПС.
Вчера нов клуб от интелектуалци от двете държави също поиска зелена светлина за Скопие към Европа.