Столичната община опроверга категорично разпространявано анонимно съобщение в социалните мрежи, в което се твърди, че водата на София е опасна, след като в нея са изсипани отровни химикали. Категорично опровержение дойде и от „Софийска вода”.
По-рано статус с твърдението за опасната вода публикува и депутатът от БСП Таско Ерменков.
Кметът на Столична община Йорданка Фандъкова поиска от „Софийска вода” да публикува данните от лабораторните изследвания, които се правят при денонощния мониторинг на водата, отбелязват още от СО.
Столичната община сигнализира компетентните институции за установяване на източника на анонимното твърдение.
Водата в София не е опасна и е качествена и годна за пиене, заяви категорично и зам.-председателят на ресорната комисия по инженерна инфраструктура и енергийно планиране в СОС инж. Симеон Славчев.
Славчев е категоричен, че е недопустимо и неморално да се използва питейната вода в столицата за политически цели, защото водата е част от националната ни сигурност. „Спекулациите и заигравките с водата са опасни”, предупреди общинският съветник.
През последното денонощие в социалните мрежи се разпространяват фалшиви новини, свързани с качеството на водата. „Софийска вода“ ви уверява, че питейната вода, доставяна на потребителите на територията на Столичнаta община, е с гарантирано качество и с отлични характеристики, коментираха и от самото дружество.
Това се доказва и от многобройните лабораторни изследвания, направени през последните денонощия. Всички физикохимични, органолептични и микробиологични изпитвания не само са в норма, но и са в по-ниски стойности, от допустимите по стандарт и по Наредбата за качеството на водата. За доказване на истината, че питейната вода в София е качествена и безопасна, си сътрудничим и със здравната инспекция, Столична община и други отговорни институции, на които сме предоставили пълна информация от нашите данни и изследвания, както и възможността сами да направят проби и анализи, посочват от „Софийска вода”.
Напомняме на нашите потребители, че питейната вода подлежи на постоянен и денонощен мониторинг, контролните проби се взимат в най-различни точки на водопреносната мрежа, като се правят над 140 000 анализа на 8000 проби годишно. Лабораторно изследователския комплекс на „Софийска вода“ следи качеството на водата по целия ѝ път от язовирите „Искър“ и „Бели Искър“, през пречистването и доставянето до потребителите.
Преди няколко месеца Лабораторно-изследователския комплекс, който е сред най-модерните в страната, обогати обхвата на акредитираните изследвания и може да прави не само задължителните изследвания, но и допълнителни микробиологични анализи. Потребителите също могат да следят качеството на водата на сайта на „Софийска вода”, където се публикуват данните за параметрите на водата, предоставени за отделните райони, посочват от дружеството.
Вижте и видеото: