Над 300 000 декара засегнати площи и повече от 5000 подадени заявления за щети от измръзване. Това е равносметката само за април, сочат данни на земеделското министерство.

От техните проверки става ясно, че над 600 са овощарите от Кюстендилско, които искат обезщетение за измръзнала реколта.

Кирил Димитров отглежда около 60 декара череши в Кюстендилско. Реколтата му е унищожена.

„Почти 100% от черешите са  унищожени, сливите също, прасковите също. Има малко ябълки и това ще бъде от плодовете“, казва мъжът.

Наскоро инвестирал в нова техника за над 320 000 лева. Сега се надява на помощ от държавата.

260 декара са овощните насаждения и в Института по земеделие в Кюстендил, а ситуацията и при тях е критична.

В Кюстендилско са подадени 617 заявления за обезщетения за около 22 000 дка площ. Комисии от експерти извършват огледи на заявените площи.

„Интензитетът на помощта ще е до 80% от технологичната карта, независимо от това дали са имали застраховка, защото иначе условието беше, ако нямаш застраховка до 50% от 80-те. Много е важно да подчертаем, че ще се подпомагат градини, които реално се поддържат, защото има пускани заявления за градини, в които човешки крак не е стъпвал с години-сега искат обезщетение“, обясни кметът на Кюстендил Огнян Атанасов.

Въпреки ситуацията и тази година 129-годишната традиция на "Празника на черешата", свързана със славата на кюстендилския край като Овощната градина на България, ще бъде спазена и фестивал ще има, категоричен е кметът на града.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK