Недоволство в Кърджали след вчерашното предложение на Комисията за енергийно и водно регулиране за поскъпване на водата. Там увеличението на цената е най-голямо – близо 10%.
В момента кубик вода в Кърджали е 2,38 лв. След първи януари цената ще е 2,61 лв.
Във Враца плащат над 3 лв. за кубик вода, а след Нова година ще плащат още повече. От 3,16 лв. за кубик, цената става 3,25 лв. Градът е сред населените места, които в миналото, за разлика от сега, са били непрекъснато на воден режим.
Похарчени са над 100 млн. лв., за да подменят водопроводната мрежа. Градът се захранва от язовир „Среченска бара”, който се стопанисва от Вик-Монтана. Така Монтана вече иска от Враца двойно по-висока цена за водата.
Най-скъпа е водата в Шумен – 3,40 лв. И въпреки че КЕВР разреши цената да се вдигне на 3,53 лв., тя си остава същата, защото в Шумен няма пречиствателна станция и качеството на услугата не се е повишило.
Сметката на Мустафа е 1250 лв. „Тази цена е непоносима. Ние нямаме пречиствателна – защо вдигат? Софиянци плащат 2 лв, 5 лв. да я направят и да се знае”, възмути се мъжът.
„Обществеността в Шумен имат уверението на ръководителя на ВиК-Шумен, че той няма да издаде заповед за повишаване цената, тъй като това, според него, според мен и според хората не е етично”, заяви проф. Стефан Желев – областен управител и председател на ВиК- асоциацията в Шумен.
В Хасково, където водата е с уран и не става за пиене, цената няма да се коригира надолу. „Устата си не можеш да докоснеш до тази вода и не би трябвало, защото тази вода не става за пиене. Много съм разочарована, както и всички хора в тоя град”, заяви Дора Пейкова.
Местните се оплакват и от качеството на водата. По думите им тя е жълта. Цената се качва с близо 10% заради по-високите разходи за пречистване.
„Всяка година се прави подобрение, сега в проекта, който предстои да се направи е предвидена цялостна реконструкция на пречиствателната станция за питейни води, с цел още по-голямо качество на питейната вода”, посочи инж. Фахри Мустафа от ВиК-Кърджали.