Скандални обществени поръчки изплуват в министерство на отбраната. Военният министър Ангел Найденов проверява сделки за доставка на екипировка за мисиите и решения за възлагане на охрана на армейски имоти за милиони. Найденов изнесе и нови данни около използването на военната авиация за транспорт на правителството на ГЕРБ.

„В министерство на отбраната няма нормативни документи, които да разрешават превозване на вип пасажери”, заяви той.

Полицейско разследване и досъдебно производство в момента изясняват защо рейнджърите в Афганистан са със скъсани обувки. Сигналът за некачествената екипировка, с която бойците ни са пратени на мисия, е подаден през април.

„Силно се надявам виновниците за всичко това да бъдат наказани, както в лицето на производителите, така и на тези, които са допуснали компромис с качеството”, добави Найденов.

Министърът е изненадан и от подписването на две решения за възлагане на охрана на военни обекти. „Натъквам се на скандален факт - решение за фирми за охранителна дейност на стойност над 20 млн. в последния ден преди встъпването в длъжност”, уточни той.

Пред bTV служебният заместник-министър на отбраната Aтанас Лазаров уточни, че не са подписвани договори, а решения за определяне на изпълнител по обществена поръчка. Договорите за охрана не са подписвани и процедурата не е завършена, защото не е изтекъл срокът за обжалване, защити се Лазаров. По негови думи става дума за охрана на 186 обекта за три години на стойност 16 млн. лева.

Бившият военен министър Аню Ангелов обясни, че има документ, който разрешава превоз на ВИП пътници срещу заплащане, и това е заповед на началника на отбраната. Парите за 67-те полета били плащани от външното и земеделското министерство.

Ангелов обаче не знае дали бившият финансов министър Симеон Дянков е превел парите за полети, направени от Министерския съвет.

Случаят с рекламацията на обувки в армията също не е прецедент - в края на миналата година имало партида от 80 некачествени чифта, които били ремонтирани на място в Афганистан и била разпоредена пълна проверка, допълни Аню Ангелов.

Междувременно се оказа, че след проверка е освободен от длъжност директорът на Изпълнителната агенция "Военни клубове и военнопочивно дело" Петър Манолов. Причината са нарушения при обществените поръчки и назначения без конкурс.