160 000 души в България се лекуват с 62-та продукта, които бяха блокирани из цяла Европа. По-рано днес стана ясно, че е открит примес в тях, който се класифицира като вероятен канцероген.
Властите у нас успокоиха, че алтернативни лекарства има.
Красимир Ангелов е хипертоник. Разбира за проблема от личния си лекар, който го успокоява, че лекарствата му не са сред спрените. "Човек винаги когато нещо не знае се притеснява и се страхува, затова пациентът трябва да бъде информиран”, посочи той.
Засегнатите лекарства съдържат активното вещество валсартан. Китайски производител на това вещество е докладвал, че е открит примес в него. Именно този примес е класифициран като вероятен канцероген.
Затова са блокирани само лекарствата на фирмите, които се снабдяват с активното вещество от китайския завод.
Списъкът им е публикуван на сайта на Агенцията по лекарствата. "Това дали е опасно зависи от това в какво количество е. Твърде е възможно откритото количество въобще да не е проблем, тъй като има и други продукти, при които като се приема тази съставка се отделя при метаболизма им", обясни фармацевтът Стефан Минков.
Китайската фирма твърди, че отритият примес е свързан с промени в производствения процес от 2012 г. и уточнява, че няма нарушения на правилата за добра производствена практика, както и няма данни други активни вещества, произведени от компанията, да са засегнати.
Заместители на блокираните лекарства има, списъкът също е на сайта на Агенцията по лекарствата.
Общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова призова пациентите да се обърнат към лекаря, който изписва медикаментите им, за да може да се сменят.
Малко над 160 000 пациенти у нас пият блокираните лекарства. Освен при хипертония, те се прилагат и при скорошен миокарден инфаркт и сърдечна недостатъчност.
Мери Пейчева от Изпълнителна агенция по лекарствата, посочи, че преди съобщението на сайта на агенцията първо е издадена заповед да се спре доставката на лекарствата до пациентите.
Акцията по спиране на продажбите е превантивна. Лекарите и аптеките са уведомени.
„Европейската агенция по лекарствата и националните органи проучват степента на замърсяване с примеса и възможните въздействия върху пациентите. Данните от проучването ще бъдат публично оповестени”, добави Пейчева.