Има опасност режимът на водата в Ловеч да стане по-драстичен предвид метеорологичните условия, липсата на валежи и високите дневни температури. Ситуацията е критична. Това каза в интервю за БТА изпълнителният директор на ВиК-Ловеч инж. Данаил Събевски.
В Ловеч и Плевен бе въведен режим на водата. Причината е трайното засушаване и значително намалелият дебит на водоснабдителната група „Черни Осъм“, която осигурява питейна вода на Ловеч и част от Плевен.
В Плевен се спира водоснабдяването от 23 часа до 5 часа, а в Ловеч - от 22 часа до 6 часа.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Събевски поясни, че в момента дебитът е 340 литра в секунда, като под 400 литра в секунда се налага начало на режим в двата града.
„Миналата година същото количество вървеше на 4 октомври, когато бяхме на режим. Тази година нещата се случват два месеца по-рано, което означава, че ако не завали, както миналата година до ноември, просто ще паднат драстично количествата и режимът ще е доста по-тежък“, посочи Данаил Събевски.
Той припомни, че миналата година се стигна до ситуацията да се подава вода към градовете преди обед и следобед за по четири часа.
„И това беше, при положение че режимът беше един месец и то в хладното. Сега говорим за температури от 40 градуса, което е доста притеснително за мен“, добави Събевски.
По думите му решението на проблема с водата е в няколко стъпки. Първата е цялостна подмяна на вътрешни водопроводни мрежи. Втората е подмяна на водопровод „Черни Осъм“, а трета е спиране на позволението за изсичане на гори, които са във вододайните зони в Балкана около водоизточника.
Най-задължителна мярка е построяването на язовир "Черни Осъм", което е започнало преди години. Към момента не се знае колко ще струва изграждането му.
По думите на инж. Данаил Събевски около 70% от водопроводната мрежа на Ловеч, която е 100 км, е подменена, но финансовите възможности не стигат за цялостната подмяна на мрежата.
Официалните загуби на вода по магистралния водопровод са 5%, а в населените места са над 50%.