Макар инцидентите в увеселителни паркове да не са често срещани, важен въпрос е кой контролира безопасността на съоръженията?
Всяко съоръжение трябва има паспорт за безопасност, в който се вписват годишните прегледи за техническата изправност на машините.
„Тук трябва да се гледа човешкият фактор, тъй като Съоръженията по принцип са минали преглед. Трябва да се гледа дали обслужващия персонал си е свършил задълженията, дали е обезопасил съответния атракцион, дали клиентите са били в трезво състояние, защото много често се случва да се качат клиенти в нетрезво състояние, които също не спазват инструкциите, за да се возят“, обясни инж. Димитър Бичев, председател на Сдружение на собствениците на атракционни съоръжения в България.
Държавни институции не проверяват дали атракционите в лунапарковете са изправни. Безопасността им е уредена с Наредба от 2013 година. Според регламента - отговорността за поддръжката и експлоатацията на съоръженията е на собствениците, а контролът се извършва от частни фирми.
„Контрол на съоръженията се извършва преди пускането на съоръженията на пазара, преди пускането им в действие, след ремонт, модификация или промяна, която влияе на целостта на съоръжението, след авария и периодично“, подчертаха в своя позиция от Дирекцията за национален строителен контрол.
Две са действащите фирми с лиценз за извършване на контрол у нас, казват от Сдружението на собствениците на атракционни съоръжения.
„Искам да кажа, че съоръженията се проверяват ежегодно. И контролът си е достатъчно стриктен“, посочи още инж. Димитър Бичев.
За да се постави съоръжение от лунапарк е необходимо още и разрешение от общинските власти. То обаче е само за мястото, на което се монтира атракционът.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK