11 хиляди машини ще пазят тайната на вота ни. Всяка една машина за гласуване има код, който можем да си представим като пръстов отпечатък. Повечето хора, които тестват гласуването преди вота в неделя, питат дали преференцията е задължителна и къде се намират имената на кандидатите. По-малко са въпросите дали вотът е защитен.
До 5 минути можем да дадем своя глас на машина. Обикновено гласуването отнема по-малко. Две тройни защити пазят от манипулации вота. Всяка машина има специален хешкод.
„Хешкодът ще бъде същият и ще бъде разпечатван на всеки протокол от машината“, обясни Росица Матева.
От ЦИК твърдят, че не могат да бъдат манипулирани лесно машините за гласуване, но могат да бъдат направени опити.
„Възможни са опити за манипулация на едно устройство от избирател, да кажем с друга карта, която да постави в устройство“.
От Държавна агенция „Електронно управление“ са проверили софтуера, който е същият от изборите на 4 април.
„Гласува се с проверени машини и с проверен софтуер, който не е манипулиран. Криптографията е достатъчно сложна, така че да затрудни една сериозна супермашина“, каза Kрасимир Симонски от Държавна агенция „Електронно управление“.
Всеки глас се записва от 2 сертификата. Първият е в смарткартата, с която се гласува, а вторият – в самата машина.
За хардуера гарантират инженерите от Института по метрология.
„2 часа машината работи при 0 градуса и 2 часа при 45 градуса, при което тя си работеше перфектно, без никакви проблеми. При изключено захранване 35 минути може тази машина да работи“, заяви инженер Искрен Трифонов.
Ако батерията е напълно заредена, ще издържи до 4 часа. Резултатите се качват на флашки и отиват в Информационно обслужване. От фирмата гарантират, че достъп до интернет и външни хора е невъзможен.
Машините разполагат и със защита, която не позволява те да бъдат изключени преди края на изборния ден.