Швеция освободи кораба „Вежен“, заподозрян в повреда на подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция на 26 януари, съобщи прокуратурата на северната страна в понеделник.

Шведските власти са изключили саботаж, предаде Ройтерс.

„Разследването вече ясно показва, че това не е случай на саботаж“, се казва в изявление на прокуратурата „Установено е, че комбинация от метеорологични условия и недостатъци в оборудването и мореплаването са допринесли за скъсването на кабела“, допълват оттам.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Корабът беше задържан на 26 януари в Балтийско море по подозрение в „саботаж“.

Корабът „Вежен“ е получил разрешение да отплава, каза министърът на външните работи Георг Георгиев по време на брифинг.

„Няма обвинения, няма злоумишленост. В нито един момент към България не са предявявани никакви обвинения“, добави той.

Позицията на шведската прокуратура

В рамките на продължаващото предварително разследване на скъсването на кабел между Швеция и Латвия в Балтийско море беше изяснено, че не става въпрос за груб саботаж. Взето е решение да се отмени задържането на кораба, за който се предполага, че е участвал в скъсването на кабела.

„С помощта на разпитите, иззетите вещи, които бяха направени и анализирани, и извършените огледи на местопрестъплението можем да кажем със сигурност, че не става въпрос за саботаж. В същото време успяхме да установим, че именно конфискуваният плавателен съд е причинил скъсването на кабела", казва старши прокурор от Швеция Матс Люнгквист.

„Имахме много добро сътрудничество с няколко шведски органа. Особено бих искал да подчертая бреговата охрана, полицейския орган и шведските въоръжени сили. Без това добро сътрудничество разследването нямаше да може да стигне до етапа, до който е достигнало сега“, казва Люнгквист.

В момента предварителното разследване продължава, за да се установи дали има други престъпления, които могат да бъдат заподозрени във връзка с прекъсването на кабела.

„Отделът за разследване на морската безопасност беше незабавно информиран за инцидента с морско произшествие и започна независимо разследване, следвайки установените процедури. Малтийският корабен регистър поддържа непрекъсната комуникация с наемателите, като получава редовни актуализации чрез директни връзки с компанията“, каза за bTV Едуард Монтебело, говорителят на премиера на Малта.

„Малта също предложи своята помощ на шведския разследващ екип по дипломатически канали, включително осигуряване на експертно присъствие по време на разследването. За да избегне намесата в текущия процес, Малтийският корабен регистър ще извърши инспекция на кораба, след като шведските власти приключат своето разследване“, добави той.

От Параходство БМФ потвърдиха, че корабът с екипажа е освободен

„Това беше една седмица, изключително тежка, не само за ръководството на дружеството, но и за българското морячество като цяло, защото аз лично бях много огорчен от множеството хора, за жалост и политици, които се упражняваха по темата, обвинявайки българските моряци в едно такова непристойно дело“, каза пред bTV к.д.п. Александър Калчев, изп. директор на Параходство БМФ.

Изпълнителният директор на Параходство БМФ поиска и публично извинение от конкретни личности.

„Бих подчертал г-н Николай Радулов, ако не бъркам името му, г-н Кирил Петков, който очевидно има някаква фиксация с Параходство БМФ, г-жа Лена Бориславова. Както излязоха в парламента и успяха да предположат, че е възможно български моряци да извършат такова ниско дело, да излязат сега и по същия начин да се извинят публично на българските моряци“.

„Предстои корабът да спре в Дания, където ще бъде извършена смяна на тази котва, ремонт на повреденото оборудване, и ще си продължи рейса. Ще сменяме екипаж там, тъй като им изтичат контрактите, капитан и старши помощник, ако не бъркам в момента“, посочи той.

Как се стигна до задържането на кораба?

Според данни на "Веселфайндър" корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата на кабела.

Компанията собственик на кораба "Вежен" е подала иск в съда в Швеция за неговото незабавно освобождаване. bTV разполага с документа, в който се посочват и мотивите. Сред тях – разследването не е от компетенциите на шведската страна, а собственикът търпи големи загуби от задържането на плавателния съд.

В предаването "Защо, г-н министър" външният министър Георг Георгиев заяви, че тече следствие и в тази връзка корабът е задържан, но отхвърли всякакви съмнения за умишлени действия при инцидента.

Снимка: Reuters

„Ние винаги сме осъждали и сме били и партньори, и съюзници в противодействието на подобен тип хибридни и саботажни диверсионни дейности. Но аз не смятам, че може да се говори за този кораб като част от "сенчест флот", още повече, че такива сведения не са налице по нито един начин“, посочи Георг Георгиев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK