Кабинетът обмисля допълнително подпомагане на общините и социалните заведения заради високите сметки за ток. Вече одобрените компенсации ще бъдат отпуснати в началото на февруари. Те включват по 130 лева на мегаватчас за декември и до 250 лева за януари от държавата.
Заради два до пет пъти по-високи сметки за ток, още общини у нас въвеждат режим на уличното осветление. На места спират и парното в сградите на общините. Силно засегнати са също болници и социални институции.
В болницата в Шумен увеличението на тока и газта създават сериозни финансови затруднения, както е и в общините от региона. Такава е и ситуацията на много места в страната, където се въвеждат различни мерки за оптимизация на разходите.
Многопрофилната болница в Шумен е единствената в областта, която приема пациенти 24 часа. Там дължат 215 000 лева за ток, четири пъти повече от предходната година.
„Януари сме си позволили да заплатим само най-належащите фактури, докато останалите сме ги задържали. 80% от пациентите са спешни и не може да си позволим да затворим някоя структура и да направим някакви икономии“, каза д-р Димитър Костов, директор МБАЛ-Шумен.
В Нови пазар затвориха голямо читалище.
И Созопол превключи на "аварийно улично осветление" заради 226 000 лева за декември. Година по-рано сметката е била 52 000 лева. Уличните лампи светят през една, а крайбрежната алея изцяло потъна в мрак. Спряно е осветлението и на градския стадион, в общинските сгради е намалено парното.
Засега рестрикции за отоплението в детските градини и училищата няма да бъдат въвеждани.
"Една изключително непосилна тежест за община Созопол. Мисля, че трябва час по-скоро да има някакъв механизъм за компенсиране, който да е адекватен и да отговаря на възможностите на общините", заяви кметът на община Созопол Тихомир Янакиев.
Сметка от 75 000 лева - пет пъти повече от очакваното, принуждава община Минерални бани да направи спешни икономии. 20 души от администрацията са съкратени, а уличното осветление в курортния център работи само три часа – от 18 до 21 ч.
И в старозагорската община Опан ограничават часовете с улично осветление. През декември фактурата им за ток е за 45 000 лева - с два пъти и половина повече в сравнение с преди година.
„Цялата сграда на общината се отоплява на ток, детската градина също е на ел. енергия, така че там стискаме зъби и продължаваме. Вече отиваме на мизерия, няма как да стоят нито децата на студено“, заяви Генчо Колев, кмет на община Опан.
Мездра е сред малкото, които няма да се лишат от улично осветление.
Сметката за декември е 87 000 лева, при обичайни 20 000 преди година. Вероятно обаче общината няма да плати задълженията за ток, ако промишлената цена продължи да расте. Заради скъпите горива има вероятност и да поскъпнат билетите за междуселските линии с 20%.
Работна група ще обсъжда помощите за общини, болници, детски градини и училища заради скъпия ток. Но общините трябва да се изчистят завишени цени в обществените поръчки. Това съобщи премиерът Кирил Петков.
Днес правителството отпусна и 61 милиона лева на ВиК дружествата, за да платят сметките си ток и да не се стига до спиране на вода.