Във Видин ще се открие филиал на Русенския университет. Решението е на служебното правителство от последното му заседание. Ще успеят ли да задържат младите хора в един от най-бързо обезлюдяващите градове у нас?

Идеята за филиал на Русенския университет във Видин е стара. Според ректора на университета проф. Велизара Пенчева една структура на висше училище в който и да е регион може да ускори развитието му.  

Преди година се разкрива център за изнесено обучение. 120 души учат в шест специалности. Деница Йончева е избрала "Бизнес мениджмънт". „Аз съм семейна, семейството ми е тук. Предимството е, че не пътувам и имам възможността да уча и едновременно да работя безпроблемно”, обяснява тя.

Боряна Тодорова се е ориентирала в изучаване на „Земеделска техника и технологии” и по думите й във Видин има търсене на такива кадри.  

В новосъздадения филиал на Русенския университет ще се изучават технически, компютърни и педагогически науки. Преподаватели от Русе ще пътуват за лекциите си до Видин. Разстоянието между двата града е 370 километра. За доцент Юлия Чапарова това не е проблем.  „Родена съм във Видин, с каквото мога да подпомогна развитието на региона, ще го направя с удоволствие”, уточни тя.

Очакванията на местната власт са да привлекат повече студенти.

"Когато станат 600 студенти, а аз се надявам това да стане следващите няколко години, тези деца ще се обучават и ще останат да работят тук”, надява се председателят на Общинския съвет Генади Велков.

Мястото на бъдещия филиал ще бъде избрано скоро с решение на Общинския съвет.

С откриването на университетския филиал във Видин висшите учебни заведения у нас ще станат с още едно повече. В момента в България има 51 акредитирани университета и 22 филиала в различни градове.

Снимка: bTV

През следващата година обучението в 37 от висшите училища ще бъде субсидирано от държавата.

Подразделения на големите вузове има във Враца, Сливен, Смолян, Разград, Добрич, Хасково, Кърджали и Силистра.  

Снимка: bTV

Стратегията на държавата е да се намали приемът в специалности със слабо търсене, за сметка на дефицитните инженери и IT специалисти.