Правителството ще се съобрази с мнението на експертите за бъдещето на древното селище, открито по трасето на магистрала „Струма”. Това каза в студиото на „Тази сутрин” вицепремиерът Томислав Дончев.
Междувременно от БАН излязоха с позиция, че откритите сгради и предмети са нетрайни и на място трудно биха се поддържали. Местните обаче настояват за запазване на Скаптопара на мястото и готвят референдум.
Преместването на откритите църква, баня и гробница няма да има същото въздействие, както реставрирането на място, смятат поддръжниците на идеята за запазване на Скаптопара.
„Знаем какъв е потока за Гърция, Банско, Огняново и така нататък. Една част от тези хора да минат оттук, това ще даде тласък на самия град”, коментира Сашо Милчев, общински съветник.
„Трудно ще бъде изместването наляво или надясно, защото вероятността при изместването да бъдат намерени нови археологически забележителности е голяма. Дали е възможен вариантът естакада – да той е възможен”, каза вицепремиерът Дончев.
Според вицепремиера държавата не неглижира българската история.
"Компромиси с историята, с археологическите забележителности не сме правили. Вече обаче сме свидетели на нереализирани идеи за музеи на открито", каза Дончев.
Хиляди бяха отпуснати за подпорна стена на магистралата при Мурсалево, където да бъдатт изложени открити ценности. Мястото пустее. А останки от римската вила, открита на съседен обект, стоят в склад в Кочериново. Самите камъни, изграждали вилата, са струпани и обрасли с бурени в стопанския двор”, уточни той.
А в Благоевград очакват референдум по темата за Скаптопара. Вече има петиция, която ще бъде изпратена до всички възможни институции. В групата във „Фейсбук” в подкрепа на Скаптопара вече има над 8000 души.