Протест за по-високи заплати и за по-добри условия на труд на работещите в градския транспорт парализира центъра на града. Недоволството започна в сутрешния час пик и продължи със шествие. Сега остана само въпросът -
Ще остане ли София без градски транспорт?
В 8 сутринта шофьорите на рейсовете, трамваите и тролеите слязоха от превозните средства и заедно с останалите работещи във столичния градски транспорт блокираха движението на три ключови кръстовища.
Става дума за бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, на „Орлов мост“ и на пл. „Македония“.
Служителите настояват за 15 процента увеличение на запратите и по-добри условия на труд.
Протестът продължи пред сградата на Министерството на финансите, където синдикатите настояха за разговор с министъра, но такъв им беше отказан. Те имаха възможност само да входират протестната си декларация. След това се отправиха към сградата на столичната община, където не бяха приети за разговор, но по рано на една от блокадите присъства зам.-кметът по финанси, който заговаря с протестиращите.
А транспортната блокада предизвика и хаос в трафика и придвижването в града.
Румен Враголомски е шофьор на автобус от 26 години И казва, че предвиденото увеличение от 100 лева на заплатите не стига.
„Искаме така да се вдигнат заплатите, че да привлекат младите момчета да дойдат тук. Питам аз, нормално ли е един шофьор на 60 г. да вози пътници? Знаете ли колко колеги получиха инсулти, инфаркти?“, пита възмутено той.
Минути след 8 часа сутринта - недоволните служители блокираха три ключови кръстовища. Два автобуса блокираха „Орлов мост“. Пътниците слязоха, а шофьорите се включиха в протеста.
„Ние се борим поне за това, което е на обявата за работа. На нея пише от 2800 до 3500 лева“, каза Калоян Тодоров, който е шофьор на тролейбус.
И показа фиша на заплатата си пред камерата ни.
На бул. Драган Цанков синдикатите запалиха огън, който нарекоха „клада на изгубените надежди“.
Заради блокадите, много хора закъсняха за работа. А протестиращите отидоха до Министерство на финансите и до столичната община, но не успяха да разговарят с властта.
През 2024 година заплатите в градския транспорт нараснаха с 15%, при искани 30%.
„Направили сме изчисления - около 40 милиона трябват общо за 4-те структури“, каза вицепрезидентът на КНЦБ, Тодор Капитанов.
От финансовото министерство посочиха, че тази година 106,5 млн. лева повече са отделени за субсидиране на транспорта в страната. Само за столицата парите са със 17 млн. лв. повече.
„Бюджетът е недостатъчен, за да удовлетвори исканията на протестиращите. Това, което можем да направим и да предложим на синдикатите, е общ размер на 15 милиона за увеличение на заплатите“, обясни Иван Василев, който е зам.-кмет по финансите към Столична община.
За дофинансиране на сектора могат да се използват останали средства от миналата година посочват от министерството на финансите. Като столицата разполага с 283,6 млн. лв. От общината до момента не коментират дали това е възможно.
И във Варна и в Русе шофьорите от градския транспорт подкрепиха колегите си, но там до блокади не се стигна.
По темата работиха още Диана Теодосиева, Симона Горчева и Йордан Фотев.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK