Нови изследвания за пациентите, предлагат от здравното министерство.

Сред тях - да се разшири програмата за ваксинация срещу човешки папилома вирус - и право на нея да имат и момчета между 10 и 13 или 14 години и момичета между 15 и 21. В момента безплатна ваксина могат да си поставят само момичета от 10 до 14 ненавършени години.

Като профилактика за рака на маточната шийка се предлага Касата да покрива и така наречената течно-базирана цитонамазка - много по-прецизна от стандартната.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И още – допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция и био-маркери при онкохематологични заболявания.

Лекарите казват, че България е на последно място по профилактиката, особено на социално значими и често срещани онкологични заболявания, какъвто е ракът на маточната шийка.

Всяка година с диагнозата се сблъскват близо 800 жени. Докато в много страни това онкологично заболяване е почти елиминирано.

„Ние сме длъжници на населението с много нисък ваксинационен индекс по отношение на рак на шийката на матката. Преговорите, които водим с касата и с МЗ, е да може тези ваксинационни програми вече да бъдат разширени“, посочи онкологът Галина Куртева.

Тепърва ще да стане ясно точно какви нови прегледи ще плаща държавата.

За миналата година една от най-успешните профилактични кампании - за рак на дебелото черво, не е по инициатива на държавата, обяснява проф. Куртева.

И е категорична, че именно за превенция и ранна диагностика е нужно да се инвестира повече.

„От догодина в много от страни зад океана ще започнат скрининговите програми по-рано. Защото вече се подмладяват много от болестите“, посочи още онкологът.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK