Преди 50 години български разузнавач е разменен срещу 9 турски шпиони. След 9 години изтезания и тормоз зад решетките, вицеконсулът ни в Истанбул успява да стъпи на родна земя.

„Помниш ли, помниш как те носеха на ръце до заставата” - така Елена Пенева се връща към момента, когато разбира, че съпругът Пеньо Пенев й най-сетне ще бъде свободен.

„Беше много отслабнал. Вървеше, залиташе на една страна”, спомня си тя. В продължение на 9 години изтезания и тормоз в турските затвори Пенев отказва да признае, че работи за българските служби. Официално той е вицеконсул в Истанбул, когато го арестуват на среща с агент. 20 дни българинът е в неизвестност.

В противоречие с всички международни договори, от 29 юни 1955 г. до 8 април 1964 г. нашият дипломат минава през 7 затвора. Съпругата му моли за помощ комунистическия деец Вълко Червенков. „Той казал „Не, не, в никой случай. Сега за една бълха няма да горим юргана”, разказва Елена.

Във времето на Студената война все пак се постига договореност Пенев да бъде разменен за 9 турски шпиони. На гранично пропускателния пункт Пенев се разминава с водача на турските разузнавачи - Осман Калъч, също осъден за шпионаж, но в български затвор.

Капитан Пенев е произведен в чин полковник още в затвора. Години по-късно му се обажда един от агентите му в Турция. „И той му е благодарил от сърце, че не го е издал, защото той е треперил човека през това време. Човек може да изтърпи, камък се пука, но душата понася”, казва съпругата Елена.

За 40 години разузнавателна служба 88-годишният полковник оставя на наследниците си една кутия с отличия и ордени.