Директорът на Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, познат още като БОРКОР, Елеонора Николова отрече твърденията за безразборно харчене на пари без да се върши работа.

Тя обясни, в студиото на "Нека говорят", че центъра вече работи активно, тъй като досега се е изграждал и хората са се обучавали.

Николова обясни, че е мит свръхбюджетът на БОРКОР. "5 млн. е бюджетът на година за БОРКОР, но ние използваме много техника, със сложна дейност тези пари не са толкова много. Мит номер 2 е, че не работим. И това не е вярно. Всъщност някои не искаха да разберат, че центърът се изграждаше, обучаваха се хора от администрацията. Работеха се софтуерни и хардуерни продукти, това иска време", каза Николова. Тя напомни, че предишният премиер постоянно й е казвал, че не е доволен от работата на центъра. "Какво искаше той, аз така и не разбрах", поясни Николова.

Като пример за добре свършена работа Николова посочи, че са били открити корупционни схеми в закона за електронното управление, както и в модела за обществените поръчки. Там са били спестени на държавата 1 млрд. лева. След намесата в закона, постъпил по време на служебния кабинет, е била премахната цяла една глава от него и така е отпаднала „възможността” за раздаване на 35 млн. лв.

По думите на директора на центъра няма да има закон, излязъл от Министерски съвет, който да не е минал през становището на експертите. „Имаме вече четири становища по законопроекти – закона за туризма, за здравето, за митниците и наказателния кодекс. Сега се работи по закона за земите. Няма да има закон, който да не е минал през нашия анализ за слаби места и нормативна възможност за корупционни практики”, каза тя.

Премиерът Пламен Орешарски не смята да закрива БОРКОР, посочи тя и цитира негово интервю, в което той заявява, че борбата с корупцията е преди всичко превенция.