Генералният директор на Българското национално радио Андон Балтаков е поискал тази сутрин от Съвета за електронни медии договорът, с който е поел управлението на БНР, да бъде прекратен предсрочно, считано от 1 ноември. Новината съобщиха от общественото радио.     

"Изключително съм възмутен от липсата на управленска воля за промяна в българската нормативна уредба, която да гарантира независимо и напълно свободно от политически вмешателства обществено Българско национално радио", подчерта Балтаков пред БНР.

Според Балтаков, в доклада на министър Банов, с който се предлага проект на закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, е подменен текстът, одобрен от БНР. Основните промени, за които настоява Общественото радио, са изключени от внесения текст, но под тях стои одобрението на Генералния директор на БНР, получено преди месец за друг законопроект, обясни Андон Балтаков.

"Манипулира се и се фалшифицира моето мнение като генерален директор на Българското национално радио", посочи Андон Балтаков, визирайки предложения за обсъждане законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.  

Генералният директор на БНР поиска и оставката на министъра на културата Боил Банов.

"Става въпрос за наистина за поставяне на фундаментите на обществените медии в България. 20 години и повече обществото иска да има гарантирано свободни, независими обществени медии и продължаваме да шикалкавим и продължаваме да правим  чисто  от административна гледна точка да се търсят вратички, за да могат да се оставят вратички. Затова БНР в частност, не мога да говоря за БНТ, да могат да се прокарват политически интереси. Не мога да го допусна това нещо".
Законопроектът, който е предложен на обществото за обсъждане, не е проектът на закон, в който работна група  от БНР, БНТ, СЕМ, различни министерства и медийни експерти са инвестирали стотици часове и познания, категоричен е Андон Балтаков. 
 
„Това, което изключително ме възмути, е фактът, че се твърди, че БНР подкрепя този законопроект. БНР подкрепи друг законопроект, който всъщност не е поставен за обсъждане пред обществото. Липсват членове от закона, върху който ние сме работили - поне 7 или 8 члена, които ние лично сме поставили и аргументирали, аз лично съм мотивирал тяхното присъствие, които касаят управлението на обществените медии.“