Българските институции, политици, общественици и медии да не остават безучастни към надигащия се антисемитизъм, ксенофобия и език на омразата в България и да реагират при всяка една проява на нетолерантност в обществото. Това пишат от Организацията на евреите в България „Шалом“ в декларация срещу езика на омразата.

Декларацията е подписана от 420 души.

„Ние имаме ясна и еднозначна позиция спрямо езика на омразата, ксенофобията и антисемитизма и Организацията на евреите в България „Шалом“ е изразител на тази позиция. Ние заставаме зад нея във всеки опит борбата ѝ с тези прояви и реч да бъде подкопана както от политически лидери, така и от - обществени фигури“, посочват от „Шалом“.

„Ще продължим да работим спрямо силите, знанията и уменията си за доброто на нашата държава и общество, както винаги сме правили и както се очаква от всеки един българин. Няма да допуснем хора или институции да определят качествата и да класифицират евреите или която и да е обществена група в България и да бъдем разделяни в категории: благодарни или неблагодарни, полезни или вредни. Всички ние като българи отговаряме пред еднакви закони и имаме равни свободи и всяко ограничение на тези свободи е осъдително“, казват още от организацията.

Те допълват, че въпреки внушенията и твърденията на отделни личности, които използват политическия си капитал за сеене на омраза, българските граждани и институциите ще се включат с тях в спирането на тези явления.

Декларацията идва дни, след като прокуратурата образува проверка след колаж с бившия министър на външните работи Соломон Паси и препратка към Холокоста, разпространен в Телеграм канал със заглавие „Възраждане“.

„Изпитвам удовлетворение, че много много повече хора ще си отворят очите и толерантността към нетолерантността ще намалее“, каза Паси.

„Когато има нещо подобно излизат всички легитимно избрани ръководители на държавата - президент, министър председател, министрите на външните работи, на вътрешните с много ясна и категорична позиция срещу езика на омразата“, каза председателят на „Шалом“ проф. д-р Александър Оскар.