От МОН предвиждат сертификати за училищата с над 70% ваксинирани в колективите. По думите на зам.-министъра на образованието Евгения Пеева, учениците ще могат да се върнат в клас само с максимален процент ваксинирани учители.

„Ако искаме да гарантираме максимално време да бъдем в училище и в детската градина през новата учебна година, най-важното нещо, което трябва да направим, е да има максимален брой ваксинирани колеги в детските градини и училищата“, подчерта зам.-министърът, като добави, че от ведомството са в готовност да проведат срещи и разяснителни кампании относно ваксинирането.

За момента обаче процентът на ваксинираните учители остава нисък - едва около 30%, а преподавателите са на различни мнения по въпроса със задължителната имунизация.

"Правиха ни тестове за антитела и се оказа, че имам висок брой, затова отложих тези манипулации. Малко се притеснявам от това да се налагат някакви рамки, защото това малко нарушава свободата на избора на всеки гражданин", каза Снежана Костова, начален учител в 125 СУ "Проф. Боян Пенев" в София.

Георги Милошев, учител по биология в същото училище, обаче е един от първите имунизирани педагози у нас и смята ваксинирането за препоръчително, предвид ситуацията с вируса в България.

"Аз бях още от първите, които желаеха да се ваксинират, наясно съм как работят ваксините и смятам, че те са приятел на човечеството", заяви той.