Съветът за електронни медии разпространи своя позиция, в която призовава Управителния съвет на Българското национално радио да подаде оставка.
„Според чл. 16 от договора за възлагане на управление на Българското национално радио, сключен между СЕМ и генералния директор, директорът се задължава веднъж на шест месеца да представя отчет за програмната, технологичната и финансовата дейност на обществената медия, като го оповестява публично.
Цялостният отчет на БНР за времето 1 юни 2013 – 29 май 2016 г., по искане на досегашния генерален директор, трябваше да бъде представен на 20 май от 16 ч.
Днес, в ранните следобедни часове, в СЕМ пристигна писмо, съпроводено с болничен лист за деня. Този факт лишава регулатора и обществото от възможността да се запознаят с отчета за програмната, технологична и финансова дейност на БНР, която се извършва със средства от държавния бюджет”, пише в съобщението на СЕМ.
Отсъствието на представител на ръководството на общественото радио е безпрецедентен акт в историята на регулатора, подчертават от Съвета.
„Поради ограничените правомощия на СЕМ за санкции, съветниците призоваха членовете на УС на БНР да подадат оставки, като с това да се даде възможност на новоизбрания генерален директор да встъпи в правомощията си, заедно с избрания от него и утвърден от СЕМ екип. Членовете на регулатора остават убедени в професионализма им и ще очакват Управителният съвет да постъпи отговорно към Българското национално радио, което е ръководил до сега”, се казва още в съобщението на СЕМ.
На 17 май Съветът за електронни медии избра единодушно за нов ръководител на националното радио Александър Велев. За него това е втори мандат на поста, който заемаше и между 1998 ми 2001 г.
Концепцията му за развитие на БНР сега залага на обособяването на нюзрум, който да работи за всички станции на радиото, възстановяване на кореспондентската мрежа и задържане на квалифицираните кадри.