В деня, в който новият Висш съдебен съвет встъпи в длъжност, един от неговите членове - съдия Калин Калпакчиев обяви мотивите си за оправдателните присъди по прословутото дело „САПАРД”.
Още когато обяви Марио Николов, Людмил Стойков и останалите подсъдими в процеса за невинни, съдия Калпакчиев накратко припомни, че от прокуратурата са разделили делото на две – за източване на 7,5 млн. евро от еврофондовете и за изпирането им. Именно това е предизвестило краха на процеса пред Софийския апелативен съд.
Прокуратурата не е използвала доказателствата, изпратени от Германия след тамошното дело срещу Улрих Райзахер и Михаел Енгелхарт, уличени и осъдени още през 2008 г. за участие в международната схема за източване на еврофондове.
"Проблемът по настоящето дело е, че фактите, които германската прокуратура сочи в молбата за трансфер, не са включени от българската прокуратура в обвинението на нито един от подсъдимите по делото", пише съдия Калпакчиев.
Доказателствата, които уличават германците в престъпление, сочат, че Марио Николов би могъл да бъде съден като подбудител към документно престъпление. Такова обвинение спрямо него обаче никога не е било повдигано.
Освен това според обвинителния акт фактическите извършители на паричните преводи между дружествата, получили субсидия от САПАРД, са самите подсъдими. Допълнителна експертиза обаче установи, че това е направено от няколко счетоводителки. Това автоматично означава, че изправените пред Темида не са автори на деянието, в което са обвинени, т.е. не е доказано авторството на деянието.
На първа инстанция обаче Софийският градски съд приема, че действително подсъдимите лично са наредили банковите преводи. Именно това породи съмнението, че съдия георги Колев, който понастоящем е председател на Върховния касационен съд, е преписал пасажи от обвинителния акт. Той наказа строго Марио Николов и компания, но присъдата му рухна на втора инстанция.
„При внимателно запознаване с възприетата от първата инстанция фактология по делото прави впечатление, че голяма част от мотивите са почти буквално възпроизвеждане на обстоятелства от обвинителния акт, включително с допуснатите в него фактологически, правописни и технически грешки", казва в мотивите си съдия Калпакчиев.
Премиерът Бойко Борисов и вътрешният министър се възмутиха от оправдателните присъди по делото „САПАРД” и се зачудиха как е възможно в една и съща държава две съдебни инстанции да отсъдят по съвсем различен начин.
За да покаже, че има нещо "нередно" в решението на съдията, Борисов заяви, че той бил сред основните критици на Цветанов. Вътрешният министър пък зададе рядко логичния въпрос за подобен казус, който класеше: "Как да обясним на студентите по право коя инстанция е права - първа или втора?"
Тук трябва да се отбележи, че другото дело - за източването на предприсъединителната програма също се срути в Апелативния съд и бе върнато на градския за ново разглеждане.
Малко след като премиерът и вицепремиерът видяха нещо гнило в решението на Калпакчиев, зам.-главният прокурор Галина Тонева допусна, че може прокуратурата наистина сама да е предизвикала провала си.
В рамките на 77 страници съдия Калин Калпакчиев е опитал да даде отговори на повдигнатите въпроси около делото. Край на сагата обаче ще трябва да сложи последната инстанция - Върховният касационен съд.
Всеки би могъл да прочете мотивите на САС тук!