Спад при сделките на ваканционни имоти с 30 на сто, предимно в планинските курорти, показват данните на водеща инвестиционна компания у нас. По Южното Черноморие обаче интересът към покупката на "втори дом" се запазва.
Според бранша, спадът в продажбата на ваканционни имоти в последните няколко месеца е провокиран от нестабилната политическа обстановка в страната. Преекспонирането на ситуацията и създаването на негативен имидж пред потенциалните инвеститори е отказало около 25 % от купувачите, показват данните.
Спадът е предимно в зимните курорти, като Банско, където основен проблем се оказва и инфраструктурата. За сметка на това, интересът към Южното Черноморие се запазва. Без промяна е и профилът на купувача - предимно руснаци, които търсят втори дом на цени между 30 и 50000 евро.
Наташа и Генадий сменят брега на Волга с българското Черноморие. За нов дом харесват двустаен апартамент в затворен комплекс в Равда, а при покупката гледат условията, не цената. „Поисках да знам ще се строи ли друг комплекс пред нашия. Отговориха ми, че няма да ни скрият гледката", каза Наташа Жуковская. Генадий допълва, че това, че е квартира „втора ръка" не им пречи, напротив - там всичко вече е готово.
Имотите с гледка към морето вече са рядкост, както и купувачите, като Жуковски. Повечето търсят по-евтино студио или апартамент с една стая. „Имотите, които могат да се построят на първа линия, вече са построени, за това и преобладават масовия тип имоти, които са да речем, от 500 метра разстояние от брега до километър. Това е средният клас имоти", обясни Иван Василев, мениджър продажби.
За да преборят конкуренцията на вторичния пазар и да компенсират липсата на гледка, инвеститори и строители привличат клиенти с бонуси, като безплатни мебели или паркомясто. Част на Поморие се е оформила като „руски" квартал и в последните години държи рекорд по брой сделки. „Строим и 1-2-3-стайни апартаменти. Трябва да разполагаш с пълния асортимент от стоката, която може би ще се опиташ да продадеш", коментира пазарните стратегии Веселин Москов, който е собственик на строителна компания.
По думите на кмета на Поморие Иван Алексиев строителството се осъществява първо в градска среда, Поморие е туристически град, а е и балнеоложки център. Според него при този голям интерес започват да намалят драстично вече терените за застрояване.Проблем остава инфраструктурата, не само в Поморие, но и в Банско например, а това отказва все повече чуждестранни клиенти да търсят имоти по курортите ни. „Не може да отидете в планината и да няма ски писти, скандалите около ски пистите и неизграждането на нови пречат на развитието на тези курорти - зимните" е мнението на Теофил Петров, изп. директор на компания за недвижими имоти.
Друга причина за спада в търсенето на ваканционни имоти може да се крие в нестабилната политическа обстановка в страната, отбелязват от бранша. От Националното сдружение „Недвижими имоти" отчитат обаче, че именно кризата, нестабилната обстановка и спада на цените провокират българите да инвестират по-активно във ваканционен имот. Така или иначе, спрямо чуждестранните клиенти, българите са под 10 % от купувачите, а и търсят предимно по-малки имоти на юг от Бургас - в района на Созопол, Лозенец и Синеморец.