Гилдията на българските сценаристи излиза на протест пред Народното събрание. Основното им искане е да получават заплащане при многократно излъчване на сериал или филм с тяхно авторство.

Това засяга промени в Закона за авторското право, които трябва да се гласуват в близките седмици.

От бранша казват, че авторите винаги са в слаба позиция при преговорите и затова са нужни колективни договори. По думите им няма как културата и филмовата индустрия да се развиват, ако държавата стои встрани и защитава бизнес интереси.

„Ние като сценаристи толкова много си обичаме работата, че понякога за нас най-важното е филм да има. Когато преговаряме сами, сме в позиция, че всеки може да ни изнудва и извива ръцете. В Европа киноиндустрията е защитена от субсидии и регулации“, казва сценаристът Теодора Маркова.

Основното искане на авторите е да се създаде колективен за гилдията договор, в който да имат гарантирани ставки и отчисления.

„Не става дума само за правата на сценаристите, а за тези на авторите, независимо режисьори, оператори“, казва ректорът на НАТФИЗ Станислав Семерджиев.

Протестът на българските кинотворци се случва в деня за солидарност към Холивудските сценаристи. Още в началото на май американските автори бойкотираха продукции на големите студия и платформи за разпространение на сериали и филми. Те протестираха за по-високи възнаграждения.

„Американските ни колеги стачкуват за по-адекватно авторско заплащане, а ние изобщо нямаме такова. Това искаме да се промени.“, каза сценаристът Мирон Крумов.

Протестът на българските сценаристи се провежда седмици преди гласуването на промени в Закона за авторското право.